„To już pora na wigilię, to już czas, a tu jeszcze kogoś nie ma pośród nas, a tu jeszcze ktosik ku nam może przyjść, bo przy stole wolne miejsce czeka dziś”. To chyba najodpowiedniejsze słowa pastorałki na rozpoczęcie spotkania opłatkowego.

Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia to najpiękniejsze święta, z którymi my Polacy jesteśmy bardzo związani. Staramy się wtedy być blisko siebie, by wspólnie zasiąść przy stole wigilijnym, przełamać się opłatkiem i razem przy choince śpiewać kolędy. Polskie kolędy są żywym pomnikiem i spuścizną dawnych wieków, zawierają wiele elementów naszego polskiego temperamentu. Nigdzie na świecie kolędy nie są tak ukochanymi pieśniami wigilijnymi.

Wspomnianą na początku pastorałką nasza grupa Kolneńskie Dziewczyny z Plusem (KD+) rozpoczęła tradycyjny opłatek kolneńskich seniorów 11 grudnia 2019. Po muzycznym wstępie pałeczkę przejęła osoba duchowna, najwięcej jednak czasu zajęły wzajemne życzenia przekazywane przez kilkudziesięcioosobową grupę seniorów.

Dłuższym przerywnikiem w trakcie konsumpcji była kilkunastominutowa prezentacja wiązanki wigilijnej w wykonaniu KD+. Chcąc pobudzić do czynnego udziału w śpiewie oraz stworzenia jeszcze lepszego nastroju świątecznego, poprosiliśmy uczestników do wspólnych popisów intonując znane wszystkim kolędy. Obserwując oblicza ludzi młodych od wielu lat, mogę stwierdzić z całą pewnością, że cudowny nastrój tej chwili udzielił się wszystkim. Nie zauważyłem choćby jednej zatroskanej twarzy. I o to chodzi! Mam nadzieję, że udział KD+ również się do tego przyczynił.

A już wkrótce – „Idą, idą kolędnicy, wyśpiewują pod niebiosy, idą, idą po ulicy, małą szopkę z sobą niosą”. Odpoczywajcie, radujcie się, konsumujcie, przeżywajcie.

(foto: Anna Reglińska)

                                                              Eugeniusz Regliński
Podlaska Redakcja Seniora Kolno