Coraz częściej do świadomości społeczeństwa dociera termin senior. Na pewno nie jest to jeszcze ten etap, który zadowalałby osoby 60+ czy 65+. Jeżeli jednak porównać aktualne działania w tym zakresie ze staraniami chociażby 10 lat wstecz, to różnica jest zauważalna.

Nie jest łatwo pobudzić środowiska osób starszych, ale jest dużo przykładów aktywności, które skłaniają do naśladownictwa, a ręce wręcz same składają się do oklasków. Dla przypomnienia, 20 października obchodzimy Europejski Dzień Seniora, a 14 listopada Ogólnopolski Dzień Seniora. Ich celem jest kształtowanie społecznego postrzegania osób starszych oraz podejmowanie wszelkich działań mających na celu zapewnienie im godnego życia. Różnorodne formy aktywizacji pomagają seniorom nie tylko się rozwijać, ale i przeżywać drugą młodość. Minister Bożena Borys-Szopa na jednym ze spotkań z seniorami tak się wypowiedziała: „To bardzo ważne święto i doskonała okazja do podkreślenia wyjątkowej roli osób starszych w naszym społeczeństwie. Mądrość i doświadczenie życiowe to wartości absolutnie nie do przecenienia, a sama emerytura to najlepszy czas, by w końcu skupić się na sobie, swoich potrzebach i pasjach”.

No właśnie, druga młodość! Nasza grupa kabaretowa Kolneńskie Dziewczyny z Plusem jest fantastycznym przykładem na to, co należy robić, żeby nie zardzewieć. To sześć wspaniałych dziewczyn w wieku raczej nieznanym oraz trzech facetów (tylko jeden jest juniorem), w tym dwóch (wśród nich moja skromna osoba), o których dowcipne koleżanki powiedziałyby, że to obraz nędzy i… prostaty. Zespół będzie świętować swoje 10-lecie – nomen omen – 8 marca 2020 roku. Wyjątkowy show odbędzie się w wyremontowanym, pięknie wyposażonym i fantastycznie prezentującym się budynku Kolneńskiego Ośrodka Kultury i Sportu, oddanego do użytku 6 grudnia 2019 roku. Warto było pocierpieć blisko półtora roku, żeby móc realizować marzenia swoje i innych w takim obiekcie.

Nasza grupa kabaretowa miała ogromną przyjemność wystąpić w Łapach i Piątnicy przed publicznością młodą od wielu lat.  W obu miejscowościach widzowie wspólnie z wykonawcami przeżyli niezapomniane chwile. Muzyka, piosenka, skecze – prawie godzinna zabawa na pewno pozostanie na długo w pamięci. Repertuar nawiązywał zarówno do naszej młodości jak i obecnego stanu duszy i ciała. Zachętą do pozytywnego myślenia były słowa: „Masz szczęście aż dziw, żeś jeszcze jest żyw, choć chudo w portfelu, ciesz się przyjacielu, że słońce na nieboskłonie, bo emerytura, najlepsza życia pora”.

Końcowym akcentem była piosenka „Toast”, wykonana przy aplauzie na stojąco. Nie udało się rozstać z sympatyczną widownią bez bisu, którym był nasz zespołowy hit „Szalona nieznajoma”. Czasami żartem proponuję koleżankom, żeby zmienić nazwę na Szalone Dziewczyny z Plusem, bo ich energia, zapał, uśmiech, radość, poczucie humoru jest czymś w rodzaju plastra miodu na serce. Wiadomo nie od dziś, że takie cechy czasami są lepsze od niejednego antybiotyku.

Nasi kochani rówieśnicy, pamiętajcie, że „Dziś nie mamy czasu, jutro nie będziemy mieć siły, a pojutrze nie będzie nas. Nie odkładajcie niczego. Żyjcie tu i teraz”. Tego, z całego serca życzą Wam KD+.

                                                                                Eugeniusz Regliński
Podlaska Redakcja Senoira Kolno