Dzisiaj chciałam napisać o działalności zespołu seniorów „Kolneńskie Dziewczyny z Plusem” działającego w Kolneńskim Ośrodku Kultury i Sportu.

Zespół działa bardzo aktywnie i efektywnie, o czym dowiedziałam się w rozmowie z Bogusią Ranik, instruktorem kulturalno – oświatowym a zarazem opiekunem i kierownikiem grupy a także aktywnym członkiem zespołu. Zespół seniorów powstał w marcu 2010 roku i nazywał się „Sami Swoi” –  od samego początku prowadziła go Bogusia.W roku 2014 zmieniono nazwę na „Kolneńskie Dziewczyny z Plusem”. Bogusia z uśmiechem wyjaśnia mi trochę dla mnie tajemniczą nazwę zespołu.
„Ten Plus w końcówce nazwy oznacza panów, którzy doszli do zespołu”. Dodaje z żartem, że kolneński Plus był pierwszym w Polsce, bo po nim „rozsypały” się  różne plusy: Senior +, 500 + tu, 500 + tam.
Następnie dowiedziałam się o dużym dorobku artystycznym kolneńskich dziewczyn i tego plusa. Zespół uczestniczył w wielu różnego rodzaju przeglądach seniorów woj. podlaskiego, jak również w woj.ościennych, między innymi; w Piszu, Rozogach, Sokołowie Podlaskim, Baranowie. Bierze udział w różnych imprezach miejskich i powiatowych ( np. Dni Kolna, Dożynki, WOŚP, różnego rodzaju jubileusze ).
Ponadto towarzyszy wszystkim przedsięwzięciom Kolneńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, który działa na terenie KOKiS-u. Zespół przygotowuje dwa razy do roku tematyczne programy. Nie sposób wszystkich wymienić a więc kilka dla przykładu; Służba Zdrowia, Wesołe jest życie staruszka, Repetytorium, Być kobietą, Rodzinny dom, czy ostatni ( listopad 2017) nosił tytuł ” Polak na wczasach”. Programy te są w formie kabaretu, z przymrużeniem oka.
W tej chwili zespół jest w trakcie przygotowywania programu na Walentynki, który będzie miał premierę 11 lutego br.
W swoim repertuarze ” Dziewczyny” mają utwory biesiadne, cygańskie, góralskie, żołnierskie, szanty, jak również tańce ( kankan, charleston i inne ). Często prezentują utwory autorstwa członka zespołu ( tekst i muzyka) Stanisława Rojeckiego.
Dużym wsparciem dla zespołu jest Dyrektor KOKiS, Alicja Szymańska, która zachęca zespół do podejmowania nowych wyzwań, wspiera finansowo wyjazdy na warsztaty i przeglądy, wygospodarowała pomieszczenie na próby. Zespół dwukrotnie dofinansował Burmistrz Miasta Kolno, pieniądze wykorzystano na stroje. Członkini zespołu Basia Kordal wspólnie z koleżankami ” tworzą” stroje we własnym zakresie. Odwiedzają tzw. ciucholandy, gdzie wyszukuje przydatne ciuszki. Szczególnie Basia jest mistrzynią w ich zdobywaniu. To tyle, jeśli chodzi o moje pisanie. Mam nadzieję, że następne artykuły będą pisane przez koleżanki z Kolna.
Przedstawiłam seniorom możliwość pisania na portalu podlaskisenior.pl o swoich dalszych sukcesach i o innych ciekawych sprawach, które dzieją się w Kolnie. Zachęciłam także do brania udziału w konkursie literackim Srebro nie Złoto.
(zdjęcia: KOKIS, portal kolniak 24 i Anna Redlińska)
                                                                                                                                                                  Danuta Waśko
                                                                                                                                         Podlaska Redakcja Seniora Łomża