25 luty 2019 roku to kolejny dzień spotkań pań nienasyconych aktywnością fizyczną. Studentki Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz stałe bywalczynie Klubu Seniora kontynuują działania prozdrowotne. Zauroczył je fitness.

 

 

Nasze kochane seniorki doskonale zdają sobie sprawę, że regularna aktywność fizyczna poprawia jakość ich życia, dodatkowo je wydłużając. Nie przejmują się opiniami wyssanymi z palca, jakoby ćwiczenia ruchowe były szkodliwe dla osób 65+. Badania wykazały, że zaledwie około 30% seniorów zdaje sobie sprawę, jak ważne są różnego rodzaju zajęcia ruchowe.

Ci, którzy to rozumieją, czynią wszystko, aby oprócz intelektu, również ciało było im posłuszne. Pozostali nie potrafią uświadomić sobie, że aktywność fizyczna:

 

 

– wpływa pozytywnie na samopoczucie,
– usprawnia ciało i pełni funkcje rehabilitacyjne,
– poprawia krążenie,
– dobrze wpływa na układ oddechowy,
– wpływa na pozytywną ocenę stanu zdrowia,
– realizowana w grupie zmniejsza poczucie izolacji.

To właśnie przyświeca grupie pań, które już od dłuższego czasu z wielką ochotą „znęcają się” nad własnym ciałem. Pod kierunkiem instruktora Renaty Pogorzelskiej poczyniły ogromne postępy. Sporo czasu minęło od mojej ostatniej wizyty na tego rodzaju zajęciach. Dzisiaj byłem w szoku. Pozytywnym. Wiedza instruktora, systematyczność i determinacja uczestniczek, fantastyczna atmosfera, a także odpowiednio dobrany podkład muzyczny uczyniły cuda. Sesja trwająca kilkadziesiąt minut nie robi na paniach żadnego wrażenia. Ich popisy oceniłem w taki sposób:

 – Moje drogie panie, powinnyście zostać cheerleaderkami!

A dodam, że jestem raczej surowym obserwatorem. I jak tu się nie cieszyć? Szkoda tylko, że „niewiele osób młodych od wielu lat” chce iść w ich ślady. Ale może jednak sprawdzi się powiedzenie, że nadzieja umiera ostatnia?

Hipokrates jest autorem bardzo mądrego i inspirującego cytatu.

Nie zgadzaj się na to, że jesteś chory.
Nigdy nie mów ludziom, że jesteś chory.
Nigdy do tego nie przyznawaj się sam sobie.
Choroba jest jedną z tych rzeczy,
którym od początku trzeba się z zasady przeciwstawiać.

Do zobaczenia podczas jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Bez względu na to, kim jesteście, gdzie mieszkacie, ile macie lat, co robicie i jak się czujecie.

Pamiętajcie, co powiedział Hipokrates.

No to … do roboty!!!

 

                                                              Eugeniusz Regliński
Podlaska Redakcja Seniowa Kolno