Tworzenie folderów, działanie przeglądarki internetowej i narzędzi Google, bankowość elektroniczna, portale społecznościowe i ćwiczenia z formatowaniem tekstu – to tylko niektóre z tematów kursu podstawowej obsługi komputera, Internetu i urządzeń mobilnych dla seniorów.

zajęcia komputerowe

Białostoccy seniorzy do sierpnia 2020 roku uczestniczyli w kursie podstawowej obsługi komputera, Internetu i urządzeń mobilnych. 

Jeszcze kilkanaście lat temu korzystaliśmy głównie z telefonów stacjonarnych a komórkowy i komputer wydawały się dość tajemniczymi urządzeniami, przeznaczonymi dla wybranych. Komputer dla wielu seniorów ciągle jest wyzwaniem ale  wkrótce dzięki takim kursom, jak ten, korzystanie z niego będzie czymś fascynującym. Znajdą tam mnóstwo informacji, zrobią zakupy lub po prostu odnowią dawne znajomości dzięki portalom internetowym.

Zajęcia rozpoczęły się 3 lutego tego roku. Seniorzy spotykali się na zajęciach dwa razy w tygodniu. Niestety pandemia koronawirusa pokrzyżowała plany organizatorów i zaburzyła harmonogram zajęć. 15 czerwca kursanci ponownie wrócili na zajęcia ale w innych warunkach. Kurs kontynuowano w dużych przestronnych salach Wyższej Szkoły Ekonomicznej, która zapewniła uczestnikom bezpieczne warunki szkolenia. Uzbrojeni w przyłbice lub maseczki, przy częstej dezynfekcji rąk oraz sprzętu szkoleniowego, seniorzy uczestniczyli w zajęciach. 

Krok po kroku kursanci zapoznawali się z komputerem, uczyli się obsługi myszki i klawiatury. Później przyszedł czas na naukę tworzenia folderów, zapoznanie się z przeglądarką internetową, założenie własnej poczty internetowej i jej obsługi. Na kolejnych zajęciach  zapoznawali się z narzędziami Google, bankowością elektroniczną i portalami społecznościowymi. Dowiedzieli się, jak dokonać  zakupów przez Internet. Uczyli się pisać teksty i je formatować. Był też pierwszy kontakt z tabletem i zapoznanie się z jego obsługą.

W czasie swojej pracy zawodowej nie miałam do czynienia z komputerem. Aby “nadążyć” za dziećmi i wnukami, zapisałam się na ten kurs. Cieszę się, że poznałam w stopniu podstawowym zasady obsługi komputera i Internetu – powiedziała jedna z uczestniczek  kursu.

To bardzo ważne, że zainteresowano się seniorami w zakresie ich edukacji cyfrowej. Jak obsługiwać komputer pokazał mi wnuk, ale młodzi nie mają cierpliwości z tłumaczeniem wszystkiego. Tutaj, instruktor, chociaż też młody, tłumaczył nam wszystko ze spokojem. Poszerzyłem swoją niewielką wiedzę w tym zakresie

dodał inny uczestnik kursu.

certyfikat ukończenia kursu

Wynikiem kursu było nabycie przez seniorów wiedzy  na temat min. podstawy obsługi komputera, umiejętności korzystania z urządzeń mobilnych,  podstawowych aplikacji i mediów społecznościowych. Na zakończenie szkolenia każdy z uczestnik otrzymał laptop. 

Kurs zorganizowało  Polskie Stowarzyszenie Doradcze i Konsultingowe w ramach projektu pn. “Zintegrowany program rozwoju systemu kształcenia ustawicznego zorientowanego na jakość i potrzeby regionalnej gospodarki w ramach poddziałania 3. 2. 1”.

Projekt był  realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020 jest współfinansowany przez Unię Europejską. Uczestnicy zawarli umowę trójstronną  pomiędzy Miastem Białystok i PSDiK i na jej podstawie otrzymali bony na szkolenie. Oznaczało to, że nie ponieśli z tytułu uczestnictwa w kursie żadnych kosztów.

Foto: Krystyna Cylwik

Krystyna  Cylwik
Redakcja Podlaskiego Seniora Białystok