Kurpie Zielone – jeden z najstarszych, najliczniejszych i najbardziej znanych zespołów pieśni i tańca w województwie podlaskim – obchodzi w tym roku jubileusz 65-lecia. Uroczyste obchody urodzin grupy odbędą się 23 czerwca, o godzinie 17.00, w Operze i Filharmonii Podlaskiej.

Historia zespołu zaczęła się od pasji profesora Stefana Sobierajskiego, który zauroczony obrzędami, melodiami, zwyczajami i tańcami ludu kurpiowskiego rozpoczął w 1952 roku poszukiwania autentycznych melodii i pieśni. Liczne badania terenowe i kontakty z wiejskimi zespołami zaowocowały powstaniem bogatego zbioru. Zrodziła się idea kultywowania i prezentacji piękna kurpiowskiego folkloru i tak, w 1953,  rozpoczęła działalność artystyczną grupa Kurpie Zielone, która w 1956 połączyła się z zespołem Związku Zawodowego Pracowników Drogowych „Podlasie”. „Gazeta Białostocka” zainicjowała plebiscyt na wspólne określenie scalonego zespołu, w którym wygrała nazwa Kurpie Zielone.

 

 

Od wielu lat Kurpie Zielone funkcjonują przy Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Białymstoku.

 

 

 

 

 

 

 

–To wielka radość obserwować, jak zespół dynamicznie się rozwija, przychodzą młodzi ludzie, powstają nowe, przepiękne choreografie, nowa muzyka – mówi Cezary Mielko, dyrektor WOAK-u. – Co ważne, wreszcie mamy zachowaną ciągłość pokoleń, ponieważ są aż trzy grupy dziecięce i jedna młodzieżowa. To ci, którzy będą zdobywali umiejętności, by za kilka lat błyszczeć na scenie jak nasi dorośli Kurpiacy. Zespół liczy teraz ponad 120 osób, tak jak kilkadziesiąt lat temu, a gdy koncertuje, to z taką energią, która zapiera dech!

 

Przez wiele lat repertuar Kurpi Zielonych, oparty głównie na

tradycjach sąsiadujących ze sobą  regionów: Podlasia, Kurpi Zielonych i Kurpi Białych, tworzyli kierownik artystyczny Andrzej Dyrdał oraz choreograf Wiesław Dąbrowski. Obecnie nowy program grupy tworzy Mariusz Żwierko, kierownik artystyczny i choreograf zespołu.

 

– Nasz koncert jubileuszowy będzie wielkim przeżyciem zarówno dla wszystkich członków, jak i kadry. Przede wszystkim z tego powodu, że cały repertuar na to wydarzenie powstawał przez ostatnie dwa lata, kilka kompozycji będzie miało tego dnia swoją premierę – tłumaczy Mariusz Żwierko. – Zaprezentujemy nie tylko folklor regionów leżących na terenie województwa podlaskiego, ale też ziem górskich: Spisza, Orawy czy Beskidu Niskiego, a to wszystko poddane scenicznej adaptacji. W tym roku, z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, nie mogło oczywiście zabraknąć opracowań choreograficznych polskich tańców narodowych do muzyki operowej Moniuszki.

 

Siłą Kurpi Zielonych są z całą pewnością jego członkowie. Przez 65 lat przez zespół przewinęło się około dwóch tysięcy osób. Jedną z nich jest Agnieszka Jakubicz, instruktor do spraw etnografii w WOAK-u.

 

– W Kurpiach Zielonych tańczę od 2006 roku, czyli jedną trzecią swojego życia  – śmieje się Agnieszka Jakubicz. – Być częścią zespołu to niezwykłe doświadczenie, a z perspektywy czasu: przygoda życia. To karuzela emocji: wysiłek i mrówcza praca podczas prób, ciągłe stawianie sobie celu, współpraca i kompromisy z najróżniejszymi charakterami, a finalnie pozytywna adrenalina podczas koncertów i wydarzeń artystycznych. To bardzo zbliża ludzi, którzy są od siebie totalnie różni i nigdy nie spotkaliby się w jednym miejscu, gdyby nie łączyła ich pasja. Ta miłość do tańca, śpiewu, a przede wszystkim do ludowości, tworzy z nas wszystkich jeden fantastyczny zespół – przekonuje tancerka.

 

Nieprzerwana, 65-letnia działalność grupy jest zjawiskiem bez wątpienia wyjątkowym. Obecnie Kurpie Zielone to jeden z najstarszych zespołów pieśni i tańca nie tylko w województwie, ale też w Polsce. Zespół dał około 1650 koncertów, na których zanotowano ponad milion widzów, występował w niemal całej Polsce oraz w ponad dwudziestu krajach Europy, Azji i Ameryki. Na swoim koncie ma liczne nagrody i wyróżnienia. Najważniejszym osiągnięciem zespołu jest działalność na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego, ciągłe pielęgnowanie tradycji ludowych Podlasia i Kurpiowszczyzny, popularyzowanie najpiękniejszych pieśni i tańców Polski i ich prezentacja w formie scenicznych opracowań. Zespół zawsze szerzył i promował kulturę narodową Polski, krzewił wśród młodzieży umiłowanie do regionu, kultury ludowej, stroju ludowego.

Koncert jubileuszowy ZPiT „Kurpie Zielone” odbędzie się już 23 czerwca w OiFP przy ul. Odeskiej 1. Bilety w cenie 30 złotych można kupować w obu siedzibach WOAK: przy ul. św. Rocha 14 i przy Kilińskiego 8, w godzinach 7.30-15.30.

Kierownictwo zespołu:
kierownik artystyczny, choreograf: Mariusz Żwierko
kierownik muzyczny, przygotowanie wokalne: Andrzej Grzybowski
instruktor muzyczny, akompaniator,

prowadzenie grup dziecięcych: Grażyna Kuklińska asystent choreografa, prowadzenie grup dziecięcych, garderoba: Agnieszka Ondruch-Sikora

Więcej informacji znajduje się na stronie Wojewódzki Ośrodkek Animacji Kultury w Białymstoku

 

Źródło:  Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku.

Opracowała: Jolanta Falkowska

Podlaska Redakcja Seniora