W ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich  Orkiestra Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży wykonała koncert muzyki polskiej.

Za pulpitem dyrygenckim stanął Jan Miłosz Zarzycki , soliści to Agnieszka Makówka – sopran, solistka Teatru Wielkiego w Łodzi i Polskiej Opery Kameralnej oraz Krzysztof Marciniak-tenor, obecnie pełni obowiązki dyrektora naczelnego Teatru Wielkiego.

Gościem specjalnym koncertu był Romuald Twardowski kompozytor i wieloletni pedagog Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, inicjator prestiżowego międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej ,,Hajnówka”.

W programie koncertu znalazły się utwory Henryka Szwedo – Suita tańców polskich z ksiąg głosowych z początku XVII w.,  Stanisława Moniuszki – Aria Stefana z opery ,,Straszny dwór”, Piosenka Broni z opery ,,Hrabina”, Pieśń wieczorna, Dumka Jontka z opery ,,Halka” i Krakowiaczek.

Nie zabrakło też utworów Romualda Twardowskiego, prawykonania melodii kurpiowskich i oberka oraz takich kompozytorów jak Mieczysław Karłowicz – Po szerokim, po szerokim morzu, Z nową wiosną, Pamiętam ciche, jasne, złote dni, Fryderyk Chopin, Wojciech Kilar i wielu innych.

 

Halina Czartoryjska
Podlaska Redakcja Seniora Łomża

(Zdjęcia: Emilian Kudyba)