Pod koniec sierpnia 2017 roku białostoccy melomani mieli okazję obejrzeć ostatni występ z cyklu „Koncertów przed hejnałem”. Ideą odbywających się po raz 17. koncertów jest przybliżenie młodych i już uznanych artystów posiadających związek z Białymstokiem. Scenerią tego wydarzenia było piękne, zabytkowe miejsce – dziedziniec białostockiego ratusza.

Repertuar był naprawdę zróżnicowany. Ełcki Chór Kontrapunkt zaprezentował piosenkę z Kabaretu Starszych Panów pt. „Rodzina” oraz fragmenty szlagierów Zbigniewa Wodeckiego. Wykazując się prawdziwym znawstwem i dobrą angielszczyzną, zaśpiewał też kilka utworów znanego angielskiego kompozytora A. L. Webbera (między innymi urywki z musicalu „Jesus Christ Superstar”) oraz najsłynniejsze utwory gospel. Szczególnie zapadło mi w pamięć błyskotliwe wykonanie pieśni „Joshua fit the battle of Jericho”, należącej do kanonu pieśni gospel. Utwór ten nawiązuje treścią aż do czasów starobiblijnych, a mianowicie do bohaterskiej walki Jozuego w bitwie pod Jerycho.

Od prowadzącej koncert konferansjerki dowiedzieliśmy się, że chór istnieje od 1997 roku. Oprócz występów w Polsce miał też okazję koncertować w Niemczech, Anglii i na Litwie. Otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia. Od 2009 roku jego dyrygentem jest absolwent i obecny wykładowca Akademii Muzycznej w Białymstoku – Rafał Sulima. Charakterystyczną cechą chóru jest to, że obok starszych już osób widać było też młode twarze. Świadczy to o tym, że chór może być doskonałym miejscem integracji różnych pokoleń.

Występ chóru zdecydowanie przypadł do gustu zgromadzonej publiczności. Owacjom nie było końca. Jednak aura tego dnia nie sprzyjała melomanom. Niespodziewanie lunął rzęsisty deszcz, który omal nie zakłócił zakończenia koncertu. Niespeszeni tym chórzyści, używając partytur jako parasoli, doprowadzili koncert do szczęśliwego finału.

Ideą odbywających się po raz 17. koncertów jest przybliżenie młodych i już uznanych artystów posiadających związek z Białymstokiem.

 

Program XVII Koncertów przed Hejnałem:

Ratusz w Białymstoku, dziedziniec i wnętrze

06.08.2017 – Słowiański urok – Jacek Szymański – tenor, Krzysztof Kiercul – fortepian

13.08.2017 – Solo we czworo Kwartet Primavera – Paweł Kuk – skrzypce, Paulina Kołtyś – skrzypce, Luiza Wojsław – altówka, Sebastian Wojsław – kontrabas

20.08.2017 – Recital fortepianowy – fortepian Michała Drewnowskiego

27.08.2017 – Ełcki Chór Kontrapunkt – Rafał Sulima – dyrygent.

Grażyna Pańkowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok