„Hymn na 12 wiolonczel op. 57” Juliusa Klengela rozbrzmiewał w salach Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, w niedzielę wieczorem (24.03).

„Koncerty z historią” to już kilkuletnia tradycja muzeum w Ratuszu, mająca liczne grono stałych słuchaczy.

Muzyka połączona jest z gawędą historyczną Andrzeja Lechowskiego, dyrektora Muzeum. O stronę muzyczną spotkań dba Leszek Sokołowski, prof. UMFC w Białymstoku.

Tym razem gośćmi spotkania byli Roman Hoffmann – znany wiolonczelista, profesor Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina Warszawie i Filii UM w Białymstoku oraz młodzież ZPSM w Warszawie, ZSM i Filii UMFC w Białymstoku.

Wysłuchaliśmy utworów Johanna Sebastiana Bacha, Ludwiga van Beethovena, Wilhelma Fitzenhagena, Richarda Wagnera i Juliusa Klengela wykonywanych przez profesora wspólnie z młodzieżą. Usłyszeć i zobaczyć „na żywo” koncert na 12 wiolonczel, to wielka gratka dla melomanów.

W przerwie między kolejnymi utworami Andrzej Lechowski opowiadał o koncercie białostockich filharmoników, który odbył się 13.10.1958 r. w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki, pod batutą Jana Kulaszewicza. Maestro w latach 1958-71 był dyrektorem naczelnym i artystycznym Państwowej Orkiestry Symfonicznej w Białymstoku, a także pomysłodawcą Festiwalu Muzyki i Poezji w Białymstoku.

Gościnnie zagrała Helena Frankiewicz, która wraz ze swymi siostrami Zofią i Jadwigą w 1936 r. założyły Prywatny Instytut Muzyczny w Białymstoku, przy ul. Sienkiewicza.

Początki Orkiestry Symfonicznej Opery i Filharmonii Podlaskiej sięgają 1954 r., kiedy w Białymstoku została powołana Państwowa Orkiestra Symfoniczna. Muzycy Orkiestry nie mieli wówczas własnej siedziby. Próby i koncerty odbywały się m.in. w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki lub w Pałacyku Gościnnym.

Po dwudziestu latach działalności artystycznej Orkiestra otrzymała status filharmonii, nazwę Filharmonia Białostocka i przeniosła się do Sali Koncertowej przy ul. Podleśnej.

Na ekranie mogliśmy obejrzeć zdjęcia ówczesnych muzyków o których ciekawie opowiadał dyrektor muzeum.

Na zakończenie gospodarz Muzeum zaprosił słuchaczy na Koncert Wielkanocny, który odbędzie się 14 kwietnia br.

(foto: Maria Beręsewicz)

Maria Beręsewicz

Podlaska Redakcja Seniora Białystok