Teatr Dramatyczny pracuje pełną parą i nie zwalnia tempa. Trwający w instytucji remont nie przeszkadza w realizacji kolejnych projektów. Scena za rzeką –etap I, Infrastruktura kultury, Kierunek Ukraina, Teatr-Lubię to, Archiwum Cyfrowe Teatru Dramatycznego, czy wreszcie warsztaty teatralne to projekty obecnie realizowane przez naszą instytucję.

przed dwoma okrągłymi stolikami siedzi trzy kobiety i dwóch mężczyzn

Należy zaznaczyć, iż tak szerokie spektrum działań jest możliwe dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Podlaskiego. 

Dyrektor Teatru – Piotr Półtorak poinformował, iż w 2022 roku w sumie udało się pozyskać na projekty statutowe ponad 1 mln 100 tysięcy złotych, z czego ponad 600 tys. pozyskane dzięki Panu Marszałkowi i Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Podlaskiego.

Obecny na konferencji marszałek Artur Kosicki zaznaczył, iż Zarząd Województwa Podlaskiego w latach 2019 – 2022 przekazał Teatrowi Dramatycznemu w ramach dotacji celowych, jak i inwestycyjnych, fundusze w wysokości ponad 3 mln 200 tysięcy złotych.  Dotyczy to realizacji wszystkich działań, łącznie z realizacją spektakli.

 – Cieszymy się, że Teatr robi projekty związane z digitalizacją, czy też projekty edukacyjne- mówi Marszałek. Bardzo istotne, że ten wachlarz działań Teatru jest bardzo duży. My ze swojej strony bardzo cenimy, zarówno Dyrekcję, jak i całą załogę Teatru Dramatycznego – dodaje.

Sześć bezpłatnych sześciogodzinnych warsztatów, każdy dla około 20 osób, prowadzonych przez realizatorów spektakli to oferta teatru skierowana do nauczycieli z województwa podlaskiego w ramach projektu „Teatr – Lubię to”. Rejestracja ruszyła 19 września br. na stronie www.dramatyczny.pl

Kolejnym projektem realizowanym dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura cyfrowa 2022” oraz z Budżetu Województwa Podlaskiego jest Archiwum Cyfrowe

– Ten projekt pozwala nam digitalizować, sprowadzić do postaci cyfrowej różnego rodzaju obiekty. Jesteśmy jednym z tych teatrów, który robi to systematycznie, tym razem po raz piąty. To są bardzo ciekawe zasoby, afisze, programy, zdjęcia, szkice, kostiumy, recenzje, materiały prasowe– opowiadała Jolanta Hinc-Mackiewicz kierownik literacki Teatru.

 „Kierunek Ukraina” to projekt, który zostanie zrealizowany w ramach programu „Promocja kultury polskiej za granicą”. Zakłada on prace nad spektaklem, który powstanie we współpracy białostockich artystów z twórcami z Ukrainy, ale w związku z zaistniałą tam sytuacją polityczną, będzie realizowany na Litwie. Premierę spektaklu zaplanowano na grudzień 2022 r. w Białymstoku, natomiast kolejne przedstawienia odbędą się w zaprzyjaźnionych teatrach na Litwie.

– Pomysł zrodził się podczas ostatniej edycji festiwalu „Kierunek Wschód”. To wówczas udało nam się poznać wspaniałych artystów, w tym m.in. Stasa Zhirkova – cenionego ukraińskiego reżysera, Dyrektora Akademickiego Teatru Dramatu i Komedii na Lewym Brzegu Dniepru w Kijowie. Postanowiliśmy stworzyć spektakl, który byłby okazją do nawiązania współpracy między naszymi teatrami. Spektakl na podstawie tekstu Maliny Prześlugi wyreżyseruje Tamara Trunova. Scenografię i kostiumy stworzy Artūras Šimonis. Muzykę do spektaklu skomponuje Marek Kubik  – mówi dr Martyna Faustyna Zaniewska – Zastępca Dyrektora Teatru Dramatycznego.

W październiku rozpocznie się również kolejna, szósta edycja festiwalu teatralnego „Kierunek Wschód”. W tym roku wystąpią wyłącznie artyści z zagranicy. 

Teatr pozyskał również środki na projekt zatytułowany Trzecia scena – Scena za rzeką I, który będzie realizowany etapami i dotyczy inwestycji. 

To nie jedyny projekt inwestycyjny Teatru, który jest teraz w trakcie remontu. Wciąż trwają roboty budowlane polegające na przebudowie, rozbudowie, remoncie i dociepleniu zabytkowego budynku Teatru przy ul. Elektrycznej 12. 

Teatr przygotował specjalną promocję z okazji rozpoczynającej się jesieni. 

Instytucja proponuje widzom wyjątkową ofertę: 23 września będzie można kupić bilety na spektakl „Makbet” ze zniżką 50%. Promocja dotyczy sztuki granej 24 i 25 września. 

„Makbet” jako jeden z najsłynniejszych dramatów Shakespeare’a jest uniwersalną opowieścią o mechanizmach rządzących wojną, władzą, polityką i życiem ludzi. W sztuce wybrzmiewa również ważne pytanie: skąd się bierze zło.

Bilety na spektakl w promocyjnej cenie są dostępne w Kasie Teatru (ul. Suraska 1, Białystok) oraz w sprzedaży internetowej.

źródło i zdjęcia: Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku

zredagowała: Lija Półjanowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok