W 2014 roku Stowarzyszenie Szukamy Polski i Podlaska Redakcja Seniora zainicjowały konkurs literacki SREBRO NIE ZŁOTO na wiersz lub opowiadanie. Okazało się to świetnym pomysłem dla tzw. „srebrnych” twórców” w wieku 50+.

Efektem konkursu było nawiązanie współpracy z seniorami i z całego regionu i z różnymi instytucjami. Od początku współorganizatorami konkursu są Książnica Podlaska im. Ł. Górnickiego w Białymstoku i Polskie Radio Białystok.
Okazało się, że literatura i twórczość może seniorów łączyć a nawet jednoczyć.  Konkurs pokazał, że warto się ośmielić i wyciągnąć z szuflady swoje prace literackie. Łącznie we wszystkich edycjach konkursu startowało 600 utworów.

Od dwóch lata staramy się, aby konkurs miał też charakter międzypokoleniowy, dlatego startować w nim, oprócz seniorów, mogła też młodzież powyżej 18 roku życia. Druga zmiana to rezygnacja z kategorii specjalnej, są tylko dwie otwarte kategorie.

Kapituła przyzna regulaminowe nagrody pieniężne  – w tym roku pula nagród wynosi 4 tys. zł. Nagrody specjalne tradycyjnie fundują Książnica Podlaska, Radio Białystok i Podlaska Redakcja Seniora.

Do tegorocznej, siódmej już edycji konkursu l SREBRO NIE ZŁOTO napłynęło 50 prac, które oceniła kapituła. W jej skład weszli:

Dorota Sokołowska – dziennikarka Polskiego Radia Białystok, pisarka, przewodnicząca kapituły konkursowej.

Małgorzata Dobkowska – bibliotekarka w Czytelni Książnicy Podlaskiej im. Ł. Górnickiego w Białymstoku, współpracująca przy wydawnictwie Epea, poetka.

Bożena Bednarek – reprezentująca organizatora konkursu Stowarzyszenie Szukamy Polski i Podlaską Redakcję Seniora, koordynatorka konkursu.

Jolanta Falkowska – reprezentująca Podlaską Redakcję Seniora i Stowarzyszenie Podlascy Seniorzy, sekretarz konkursu.

Organizatorami konkursu są Stowarzyszenie Szukamy Polski i  Podlaska Redakcja Seniora a współorganizatorami Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku, Polskie Radio Białystok. Konkurs i wydanie tomiku z laureatami Vi edycji konkursu jest wspófinansowane ze środków Województwa Podlaskiego.

Motto tegorocznego konkursu to dwa wersy z utworu Cypriana Kamila Norwida „Do Bronisława Z.”:

Z rzeczy świata tego zostaną tylko dwie,
Dwie tylko: poezja i dobroć… i nic więcej.

Nowością tegorocznej edycji konkursu były warsztaty literackie, które dla grupy seniorów poprowadziła 30 lipca 2021 r. Miłka Malzahn – pisarka, dziennikarka radiowa i animatorka kultury.

Wyniki Konkursu SREBRO NIE ZŁOTO zostaną ogłoszone podczas uroczystej gali w Książnicy Podlaskiej 21 października 2020 o godzinie 12:00. W części artystycznej jurorzy zaprezentują nagrodzone utwory a z mini recitalem wystąpi Michał „Cira” Ciruk–  raper, twórca rysunków i obrazów, poeta.

Zaproszenie na galę – kliknij

Bożena Bednarek