Zakończyły się trwające od 10 do 23 maja 2021 roku konsultacje społeczne projektu uchwały w sprawie powołania Białostockiej Rady Seniorów oraz nadania jej Statutu.

Pierwsza Rada Seniorów zakończyła swoją kadencję 18 stycznia 2021 roku. Od tego momentu próżno szukać w mediach lokalnych informacji o powołaniu nowej. Brak rady seniorów w 300-tysięcznej stolicy województwa oznacza brak głosów konsultacyjnych, doradczych i inicjatywnych w decyzjach i działaniach podejmowanych przez magistrat na rzecz najstarszych obywateli naszego miasta.
Aby zmienić istniejący stan Miasto Białystok przedstawiło do konsultacji społecznych projekt uchwały powołującą kolejną Radę Seniorów i nadania jej Statutu. Do konsultacji zachęcał i zapraszał Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.
Konsultacje zostały przeprowadzone w oparciu o postanowienia uchwały LX/800/10 Rady Miejskiej Białegostoku z dnia 25 października 2010 roku w sprawie zasad i trybu przeprowadzenia konsultacji społecznych (…) Dz. Urz. Woj. Podlaskiego Nr 282/2010 poz. 3597.
Adresatami i uczestnikami konsultacji były organizacje pozarządowe oraz podmioty, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2020 poz. 1057) prowadzące działalność statutową na terenie miasta Białegostoku.
Projekt uchwały wraz z ankietą konsultacyjną został podany do publicznej wiadomości poprzez:
- opublikowanie na portalach miejskich www.bialystok.pl oraz na www.cas.bialystok.pl,
- zamieszczenie na tablicy ogłoszeń w siedzibie Urzędu Miejskiego w Białymstoku przy ul. Słonimskiej 1,
- rozesłanie pocztą elektroniczną organizacjom pozarządowym znajdującym się w bazie danych Centrum Współpracy Organizacji Pozarządowych.
Zebrane opinie organizacji pozarządowych były przekazane w formie pisemnej za pośrednictwem ankiety konsultacyjnej składanej w siedzibie Urzędu Miejskiego przy ul. Słonimskiej 1 lub skanu przesłanego drogą elektroniczną na adres e-mail: konsultacje@um.bialystok.pl.
Jednostką organizacyjną urzędu odpowiedzialną za przeprowadzenie konsultacji społecznych było Centrum Aktywności Społecznej w Białymstoku przy ul. Św. Rocha 3. Uczestnicy konsultacji przekazali opinie, które pozwolą na udoskonalenie zapisów. Projekty z uwzględnionymi poprawkami zostaną przedłożone Radzie Miasta na czerwcowej sesji Rady.
W konsultacjach społecznych udział wzięły:
- Stowarzyszenie Szukamy Polski, Ośrodek Wspierania Organizacji Pozarządowych,
- Stowarzyszenie Podlascy Seniorzy,
- Stowarzyszenie Akademia Plus 50, Stowarzyszenie Polska 2050,
Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA,
Stowarzyszenie MY DLA INNYCH, - Fundacja Laboratorium Badań i Działań Społecznych SocLab,
- Fundacja DOM,
- Uniwersytet Trzeciego Wieku,
- Klub Więzionych, Internowanych i Represjonowanych w Białymstoku,
- Podlaski Uniwersytet Trzeciego Wieku.
Na terenie województwa podlaskiego istnieje 15 rad seniorów: 8 gminnych, 6 miejskich i rada przy Marszałku Województwa Podlaskiego. Miejmy nadzieję, że po konsultacjach społecznych powstanie kolejna, w Białymstoku. Czy będzie miała większy realny wpływ na kształtowanie polityki senioralnej w Białymstoku, niż ta pierwszej kadencji? Zobaczymy.
foto: pixabay
Opracowanie: Krystyna Cylwik
Podlaska Redakcja Seniora Białystok