Rok mamy szczególny – obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości po 123 latach niebytu. Cały mijający rok jest naznaczony różnego rodzaju wydarzeniami, uroczystościami, projektami, które akcentują tę właśnie rocznicę.

Nie inaczej jest w przypadku Uniwersytetów Trzeciego Wieku. 12 września 2018 r.  kolneńscy studenci odbyli kolejne, cieszące się dużym zainteresowaniem, warsztaty. Ich celem było wykonanie biało-czerwonego kotylionu. Powodem był nie tylko ten niezwykły rok, ale również zbliżający się, Dzień 11 listopada. Nikomu chyba nie trzeba przypominać, jak szczególny to, dla nas Polaków, dzień.

Grupa 30 cierpliwych słuchaczy pod wodzą Doroty Górskiej przystąpiła do realizacji wcale niełatwego zadania. Uważne słuchanie porad fachowca, precyzja, cierpliwość, jednak i pewien talent, złożyły się na jak najbardziej pozytywne i satysfakcjonujące efekty blisko dwugodzinnych zmagań. Niektórzy z uczestników sami skorzystają ze swego dzieła, inni usatysfakcjonują swoje wnuki, kiedy 11 listopada będą, być może wspólnie, manifestować swoją tożsamość.

Oczywiście przy tego rodzaju zajęciach, jak np. warsztaty, jest okazja poruszać wspólne tematy, powspominać wcześniejsze przygody turystyczne, czy wyprawy mające na celu poprawę naszego zdrowia. Jednym słowem pogłębiamy nasze więzi jako grupa, poprawiamy swoje samopoczucie poprzez humor, który zawsze nam towarzyszy. Ktoś inny, korzystając z okazji, może się wyżalić, dzięki czemu znajdzie zrozumienie u innych. Plusów takiej wspólnej egzystencji jest dużo więcej, ale to temat na oddzielny felieton o charakterze psychologicznym. Tak, czy owak, zawsze staramy się odbierać rzeczywistość pozytywnie, radośnie. Do czego gorąco zachęcamy innych.

Na marginesie dodam, że wachlarz naszych planów studenckich jest bardzo szeroki. Pozdrawiamy wszystkich, którzy wiedzą co trzeba zrobić, by chciało się chcieć!

                                                                                                      Eugeniusz Regliński
Podlaska Redakcja Seniora Kolno