Nudzisz się? Nie wiesz, jak się zrelaksować przy kawie? Masz problemy z pamięcią?

Weź przykład z kochanych kolneńskich seniorek i spróbuj zostać mistrzem krzyżówek. Raptem trzy dni minęły od niezapomnianego spotkania z Jackiem Łapińskim, które upłynęło w atmosferze pełnego relaksu, a już 1 grudnia 2022 roku kolej na spory wysiłek intelektualny. Łamigłówki to niezwykłe korzyści dla naszego mózgu. Jeżeli ktoś bardziej niż litery kocha cyfry, ma szansę na popisy w sudoku.

Grupa pań siedzi przy stoliku i z uśmiechem oraz powagą słucha instrukcji.

Ćwiczenia fizyczne wzmacniają nasze mięśnie, stawy, więzadła, poprawiają wydolność. Czynią nas silniejszymi i sprawniejszymi. Natomiast rozwiązywanie krzyżówek ma ogromny wpływ na zdrowie i aktywność mózgu. Badania wykazały, że może przynieść korzyści nawet na 10 lat. Wspomaga utrzymanie w dobrej kondycji pamięci, a w niektórych przypadkach jest lepszym antidotum niż leki.

Wiedzą o tym nasze panie, które w licznej grupie pojawiły się w kawiarni Kolneńskiego Ośrodka Kultury i Sportu. Mężczyzn było zaledwie dwóch, ale wiadomo, że piękniejsza część rodu ludzkiego w naszym kraju żyje średnio 8 lat dłużej. My, mężczyźni, żyjemy dużo krócej z powodu dokuczliwości tego „ósmego cudu świata”. Poważnych internautów przepraszam za żart. Po udzieleniu szczegółowych instrukcji przez panią Bogusię rozpoczęła się intensywna, w ogromnym skupieniu, praca szarych komórek. Należało odgadnąć 6 haseł, niełatwych. Pozwolę je sobie przedstawić: batman, Chinka, Belgia, harmonium, pieniądzom wszystko ulega, za ojców błędy dzieci pokutują.

Obok choinki stoi uśmiechnięta kobieta

W dość krótkim czasie trzem paniom udało się zająć podium. Do wyboru miały 10 nagród, czy może raczej upominków, bowiem tyle osób wyróżniono i w ten sposób uhonorowano. Na twarzach zwycięzców widać było satysfakcję i uśmiechy radości. Udekorowana choinka dodatkowo tworzyła świąteczną atmosferę. Takie seniorskie spotkania służą nie tylko realizacji konkretnego celu. Jest to również doskonały sposób na spotkanie znajomych, przyjaciół i wymianę opinii na różne tematy, dzielenie się codziennymi troskami, czy wspomnieniami radosnych momentów. Trenujmy w różnoraki sposób nasze kochane szare komórki i nie zapominajmy o uśmiechu.

 

Fot. Eugeniusz Regliński

Eugeniusz Regliński
Podlaska Redakcja Seniora Kolno