Pandemia koronawirusa ograniczyła nasz dostęp do kultury. Ucierpieli nam tym szczególnie seniorzy, dla których konsekwencje zachorowania na COVID-19 są poważniejsze niż w przypadku osób w młodszym wieku. Dlatego dziś najlepszym rozwiązaniem jest pozostanie w domach i… korzystanie z dóbr kultury online. Co ważne – za darmo.

Spośród wielu platform internetowych, udostępniających muzykę, filmy, audycje i nagrania przedstawień – jest strona Ninateka.pl, prowadzona przez Narodowy Instytut Audiowizualny we współpracy między innymi z Państwową Wyższą Szkołą Filmową, Telewizyjną i Teatralną im. Leona Schillera w Łodzi, Polskim Instytutem Sztuki Filmowej i Muzeum Sztuki w Łodzi. Ninateka to łącznie ponad 7 tysięcy darmowych plików audio i video. Wśród nich są filmy dokumentalne, fabularne, reportaże, animacje, filmy eksperymentalne, zapisy spektakli teatralnych i operowych, rejestracje koncertów, relacje dokumentujące życie kulturalne i społeczne oraz audycje radiowe.

strona główna Ninateka.pl

Wybierzmy więc dla przykładu dział filmowy. Wszystkie zawarte w nim materiały podzielone zostały na 6 kategorii: animacje, bajki, dokumenty, eksperymenty, fabuły i „O filmie”. Zanim zdecydujemy się na konkretny tytuł, do naszej dyspozycji są filtry, które pozwalają znaleźć filmy z napisami dla osób niesłyszących, z tłumaczeniem migowym i z audiodeskrypcją dla osób niewidomych, a także propozycje dla uczniów i nauczycieli oraz filmy z angielską ścieżką dźwiękową i napisami. Jest jeszcze podział na gatunki (np. etiuda filmowa, forma eksperymentalna i zwiastun) oraz wybór roku produkcji.

scena z filmu „Zew morza”

Ciekawostka: najstarszy film dostępny w Ninatece to „Zew morza” z 1927 roku, „zrekonstruowana i odnowiona cyfrowo perełka polskiego kina niemego, dzieło jednego z najwybitniejszych przedwojennych reżyserów, Henryka Szaro”. Co trzeba zrobić, aby go obejrzeć? Wystarczy wpisać do wyszukiwarki tytuł, kliknąć ikonkę z filmem, a później przycisk start. Przed nami ponad 2 godziny wyśmienitej przygody filmowej i muzycznej, bo „Zew morza” to nie tylko obraz, ale i muzyka skomponowana przez Krzesimira Dębskiego. Zapraszam do wspólnego oglądania.

 

Dominik Sołowiej – dziennikarz, publicysta, krytyk filmowy, autor bloga https://studiodsinfo.pl/blog/

Polecamy inny artykuł, poświęcony kulturze w czasach koronawirusa: https://studiodsinfo.pl/kultura- w-czasach-koronawirusa/

 

Opracowanie: Jolanta Falkowska
Podlaska Redakcja Seniora