To najważniejsze święto muzułmańskie obchodzone na całym świecie, trwa cztery dni, w Polsce 11-14 sierpnia. Ponieważ rok księżycowy jest krótszy od słonecznego, każdego roku święta przesuwają się i wypadają w różnym terminie.

Chciałabym podać kilka informacji dotyczących tego święta, bo nie każdy chce zaglądać do encyklopedii. Otóż jest to „Święto ofiarowania” i według Wikipedii „ upamiętnia ofiarę Abrahama i jego posłuszeństwo wobec Boga. Abraham (Ibrahim) według islamu miał złożyć w ofierze Bogu swego syna Izmaela, Bóg jednak, widząc oddanie Abrahama, pozwolił mu złożyć w ofierze barana zamiast dziecka”.

I tak już pozostało. Każdy według swoich możliwości i zasobności portfela składa ofiarę, a mięso dzieli między potrzebujących. 

Rano wszyscy udają się na nabożeństwo do meczetów lub innych domów modlitw. Potem składają sobie życzenia i obdarowują „sadogą” w postaci słodyczy i owoców. Idą na mizar (cmentarz) dać „sielam” zmarłym i potem spotykają się z przyjaciółmi i rodziną.

Ponieważ pierwszy dzień świąt wypadł w tym roku w letnią niedzielę, do meczetu w Bohonikach ściągnęło dużo wiernych z całego kraju i zza granicy. Po nabożeństwie i złożeniu życzeń, udaliśmy się na mizar odwiedzić rodzinne groby. Był też składany w ofierze byczek, a mięso podzielono między wiernych. Część osób udała się do domów na rodzinny obiad, część spotkała się w Domu Pielgrzyma, by tam degustując tatarskie specjały porozmawiać w gronie rodziny i znajomych.

W Białymstoku jak co roku organizowany był tatarski bal z wieloma atrakcjami, więc młodzież i nie tylko, mogli poszaleć do białego rana.

Pozostałe świąteczne dni upłynęły bardzo szybko, a już szykujemy się do wyjazdu w czwartek 15.08.2019 r. do Kruszynian na Koncert Niepodległości.

I oby przekazywane życzenia bajramowe spełniły się – w zdrowiu doczekajmy następnych świąt.

(foto: Halina Frejus)

 

Lila Asanowicz
Podlaska Redakcja Seniora Sokółka