8 października, w nowej siedzibie Klubu Seniora MOPS w Łomży przy ulicy Nowogrodzkiej 7A, gościliśmy Kapelę Miód na Serce, która poprowadziła warsztaty śpiewacze dla zespołu Maryna.

 

zespól Maryna

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Gwara kurpiowska – język miłości”.
Organizatorem przedsięwzięcia jest Fundacja „L”z Łomży. Projekt dofinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.

Zespół Maryna od kilku lat interesuje się folklorem kurpiowskim, poznaje zwyczaje i obrzędy Kurpiów, ma w swoim repertuarze, między innymi, pieśni kurpiowskie, które śpiewa gwarą. W swojej pracy z zespołem korzystam z opracowań Adama Chętnika i ks. Władysława Skierkowskiego, którzy przyczynili się do uratowania od zapomnienia bogatego dziedzictwa kultury duchowej ludu kurpiowskiego. Stale doskonalimy swoje umiejętności i chętnie korzystamy z możliwości podejmowania nowych wyzwań. Wychodząc z założenia, że nauki nigdy za wiele i nie jest na nią nigdy za późno, chętnie skorzystaliśmy z propozycji warsztatów śpiewaczych. Nie wszyscy członkowie, z różnych względów, mogli w nich uczestniczyć, ale większość wzięła udział. 

Warsztaty śpiewacze

Jesteśmy bardzo zadowoleni, ponieważ nauczyliśmy się pieśni, których nie znaliśmy wcześniej i posłuchaliśmy gry zespołu Miód na Serce. Szczególne zainteresowanie wzbudziła lira korbowa, której seniorzy nie znali i nie słyszeli jej brzmienia. Ja miałam okazję „odkurzyć” swoją harmonię pedałową, na której nie grałam od ponad roku.

To było bardzo sympatyczne i efektywne spotkanie dla obu stron.

Zaprosiłam naszych gości, aby odwiedzili nas i dali koncert w naszym klubie dla wszystkich seniorów. Zaproszenie przyjęte – termin do uzgodnienia.

Foto: Agata Dąbkowska

Danuta Waśko
Redakcja Podlaski Senior Łomża