Przełom lipca i sierpnia 2021 roku w Stowarzyszeniu Uniwersytet Trzeciego Wieku (UTW) w Sokółce minął pod znakiem ograniczania skutków pandemii koronawirusa.

Warsztaty ziołowe – sałatka ziołowa

Teraz ograniczenia związane z pandemią są znacznie mniejsze. Nasza organizacja postanowiła wykorzystać ten czas na działania w kilku działaniach. Są to:

– projekt z programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Fundację ,,Sokólski Fundusz Lokalny” pod nazwą ,,Na zdrowie! Wychodzimy z pandemii”,

– projekt Urzędu Miasta Sokółka z zakresu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz z zakresu przeciwdziałania narkomani w 2021 roku pod nazwą ,,Wzmacniamy zdrowie seniora w pandemii koronawirusa”.

Warsztaty ziołowe – ocet ogórkowo-koperkowy

Potrzebę tych działań wskazał raport z badań przeprowadzonych w kwietniu 2021 roku przez Instytut Polityki Senioralnej Senior Hub pod nazwą ,,Wyniki badania na temat jakości życia osób starszych w pierwszym roku epidemii Covid-19”. Wyszliśmy z założenia, że trzeba wyrównać straty spowodowane zmniejszeniem dostępności do służby zdrowia, ograniczeniem kontaktów, ciągłym pobytem w domu. Stwierdziliśmy, że naszym członkom pomóc mogą różne działania. Jednych wspomóc może modlitwa i cisza świątyń różnych wyznań, innych pobyt w otoczeniu pięknej przyrody, spacer nad jeziorem i wicie wianków, jeszcze innych ziołowe warsztaty.

Wicie wianków i sesja fotograficzna

Trafiliśmy w dziesiątkę. Chętnych do udziału w projektach było bardzo wielu, niektórzy brali udział we wszystkich spotkaniach. W ramach projektu ,,Na zdrowie! Wychodzimy z pandemii koronawirusa” nad jeziorem wiliśmy wianki z zebranych wcześniej kwiatów, odbyliśmy marsz z kijkami nordic walking. Krzysztof Frejus , nasz uniwersytecki fotograf, uwiecznił nas na zdjęciach, wystawa których zostanie zorganizowana we wrześniu w Bibliotece Publicznej w Sokółce. Miłym akcentem było wręczenie uczestniczkom pomadek, którymi obdarował nas ,,Rossmann”.

Wycieczka, meczet w Bohonikach

W ramach tego samego projektu zorganizowaliśmy wycieczkę ekumeniczno-turystyczną Kundzin-Samogród-Bohoniki. Spotkaliśmy się z gospodarzami obiektów sakralnych trzech wiar, wysłuchaliśmy ich opowieści oraz odpowiedzi na zadawane przez uczestników pytania. Zwiedziliśmy okolice, niektórzy odwiedzili groby swoich bliskich zmarłych. Wartość tej wycieczki to wiedza o najbliższym środowisku. Niektórzy po raz pierwszy zobaczyli piękną drewnianą cerkiew w Samogródzie, która jest oddalona od Sokółki zaledwie o piętnaście kilometrów.

W ramach projektu ze środków gminnych zorganizowaliśmy wyjazd do ,,Zielskiej Kolonii” w Knyszewiczach, której gospodynią jest Pani Agnieszka Prymaka.

Wycieczka, cerkiew w Samogrodzie

Przygotowała nam ucztę dla duszy i podniebienia, opowiedziała o ziołach, jakie mają zastosowanie w profilaktyce zdrowotnej seniorów, przygotowała trzy rodzaje smacznej lemoniady oraz kawę ziołową. Smażyliśmy liście babki w cieście z mąki ciecierzycy, gotowaliśmy ,,zupę mocy” i robiliśmy sałatkę z ziół zebranych w najbliższym otoczeniu. Sami zaś serwowaliśmy przygotowany przez wolontariuszki gulasz z kaszą jęczmienną i wodę z plastrami cytrusów, mięty i imbiru. Stwierdziliśmy, że czas odejść od butelkowanej wody i zmniejszyć używanie plastiku.

Tak więc sokólskie lato w UTW może być aktywne, twórcze, zdrowe i smaczne.

Fot. Krzysztof Frejus

Teresa Galewska
Podlaska Redakcja Seniora Sokółka