Galeria im. Sleńdzińskich na zakończenie sezonu letniego organizuje kilka ciekawych wydarzeń kulturalnych.

 

książka (Nie) modny Białystok 1939-1959

Promocja książki (Nie)modny Białystok 1939 – 1959

Obszerna, bogato ilustrowana pozycja traktująca o tym, co się nosiło w Białymstoku w latach 1939-1959. W tym wydawnictwie moda stała się pretekstem do pokazania wojennej i powojennej historii Białegostoku z pozycji zwykłego człowieka, statysty na scenie dziejów. Obrazuje nie tylko zmieniające się trendy stylowe, ale też zmiany społeczne, które zaszły w naszym mieście w związku z utratą połowy mieszkańców i przybyciem nowych z okolicznych wsi, miasteczek czy z Grodzieńszczyzny. Pokazuje ich sposób spędzania wolnego czasu, gusta, rozrywki i aspiracje. To właśnie oni przynieśli nową tożsamość, która przyczyniła się do radykalnej zmiany tożsamości kulturowej Białegostoku. Książka zawiera ponad 400 fotografii, w znacznej mierze zaczerpniętych z Mediateki Centrum im. Ludwika Zamenhofa oraz od prywatnych kolekcjonerów, ze szczególnym uwzględnieniem zbiorów Mieczysława Marczaka. Materiał ilustracyjny uzupełniają zdjęcia zachowanych autentycznych ubiorów z tamtej epoki. Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach Festiwalu jest darmowy.

Podczas promocji będzie można nabyć bezpłatny egzemplarz wydawnictw. Uwaga: Ilość egzemplarzy jest ograniczona.

Termin: 22.08.2020, godz:18:00
Miejsce: Wiktorii 5
wstęp bezpłatny

ulica Mickiewicza w Białymstoku

Znikające miejsca i ludzie. Osiedle Mickiewicza.
Spacer edukacyjny

Od 10 lat (w ramach Festiwalu Wschód Kultury / Inny Wymiar 2020), jesteśmy organizatorami bezpłatnych spacerów edukacyjnych śladami znikających miejsc, uliczek, domów i historii ludzi, którzy tam mieszkali. Tegoroczna edycja tego wydarzenia obejmie teren jednej z najstarszych ulic Białegostoku: Mickiewicza.

W czasie przejścia poznamy jej bogatą historię, która zaczyna się wraz z rozwojem miasta za Jana Klemensa Branickiego.

Termin: 23.09.2020, godz. 11.00
Miejsce: Zbiórka pod Bramą Wielką Pałacu Branickich
udział bezpłatny

album Sławomira Chudzika

Sławomir Chudzik – promocja wydawnictwa

Wypełniona po brzegi barwną opowieścią książka z reprodukcjami prac Sławomira Chudzika, to prawdziwy wydawniczy hit. Katalog zawiera ponad 150 stron reprodukcji dzieł Sławomira Chudzika, a także teksty autorów o zupełnie innych spojrzeniach:

 – literackim (Mateusza Marczewskiego),
– historyka sztuki (Izabeli Kopanii),
–  krytyka sztuki (Michała Jachuły).

Ze względu na szczególną formę i ważność tego wydawnictwa postanowiliśmy wyjść Waszym potrzebom na przeciw i zorganizować promocję albumu, na którą już dziś serdecznie zapraszamy.

Termin: 27.08.2020, godz.18:00
Miejsce: Wiktorii 5
wstęp bezpłatny

projektor filmowy

Pokaz filmu „Życie wewnętrzne”i spotkanie z Wojciechem Wysockim

Pamiętajcie zeszłoroczny wieczór w naszym bojarskim ogrodzie, kiedy to wspólnie zasiedliśmy przed ekranem projektora i obejrzeliśmy „Upał” Kazimierza Kutza? Wspólnie,cieszyliśmy się wtedy z ostatnich podrygów lata. Dziś, rok po tym wydarzeniu chcemy na nowo poczuć tą filmową atmosferę, zasiadając wygodnie w naszym bojarskim ogrodzie. Zwłaszcza, że oprócz wspomnianego wyżej „Życia wewnętrznego” będziemy mogli porozmawiać z głównym odtwórcą roli Adasia Miauczyńskiego – Wojciechem Wysockim.W tym wypadku musicie być razem z nami. Gwarantujemy świetne przedłużenie weekendu w doborowym towarzystwie i z zachowaniem dystansu społecznego. A wszystko to całkowicie za darmo.

Termin: 30.08.2020 r., godz.19.30
Miejsce: Wiktorii 5
wstęp bezpłatny

(źródło i foto: Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku)

opracowanie: Lija Półjanowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok