Joanna Wojtkiewicz z Poznania oraz Izabela Karczewska z Hajnówki zdobyły ex-aequo pierwsze miejsce na Festiwalu Piosenki Literackiej im. Łucji Prus w Białymstoku. 

śpiewa laureatka festiwalu

XV Festiwal Piosenki Literackiej im. Łucji Prus odbywał się od 29 września do 1 października 2023 r.
Od piętnastu lat organizuje go Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku, przy wsparciu zarządu Województwa Podlaskiego.

.– Z tej sceny płynie prawdziwa magia, wielkie emocje. Gratuluję młodym wykonawcom i życzę sukcesów na dalszej artystycznej drodze – mówiła podczas ceremonii wręczania nagród Wiktoria Wnorowska, dyrektor PIK – dziękuję naszym wspaniałym jurorom za ich pracę, dziękuję pracownikom Podlaskiego Instytutu Kultury za organizację tego wydarzenia i przede wszystkim dziękuję Państwu, naszej wiernej publiczności, bez której tego festiwalu by nie było. Szczególne podziękowania kieruję do Marty Szałkiewicz, która całe przedsięwzięcie tak pięknie koordynuje. 

Festiwal od początku promuje piosenki z dobrą muzyką i dobrym tekstem, a do tego odkrywa młode talenty. Podczas trzech dni festiwalu zakwalifikowani uczestnicy – dwudziestu utalentowanych wykonawców z całej Polski – prezentowali piosenki z repertuaru Łucji Prus – artystki pochodzącej z Białegostoku oraz utwory zarówno znanych, jak i debiutujących autorów piosenki literackiej. Towarzyszył im wspaniały band Piotra Matuszczyka. Był to czas wypełniony przesłuchaniami i występami młodych, utalentowanych artystów oraz koncertami wybitnych muzyków polskiej sceny. Festiwal ma już stałą publiczność, która z niecierpliwością czeka na prezentacje młodych piosenkarzy oraz recitale znanych i lubianych artystów, którzy z przyjemnością wracają do starych, dobrych tekstów Wojciecha Młynarskiego, Agnieszki Osieckiej, Jonasza Kofty czy Jana Wołka w nowych aranżacjach i interpretacjach. W tym roku na festiwalu wystąpili: Urszula Dudziak, Hanna Banaszak oraz Stanisław Soyka. 

Patronatem objęli festiwal: Program Pierwszy Polskiego Radia, Telewizja Polska Oddział w Białymstoku, Polskie Radio Białystok

Jury w składzie:

  1. Włodzimierz Nahorny – Przewodniczący
  2. Jan Wołek
  3. Nula Stankiewicz
  4. Janusz Strobel

Po wysłuchaniu 20 wykonawców zakwalifikowanych do udziału w festiwalu postanowiło przyznać 3 równorzędne wyróżnienia po 1000 zł. 

Otrzymały je:

śpiewa laureatka festiwalu

Aleksandra Jeznach z Kętrzyna
Kinga Bodzak z Zakroczymia
Urszula Zubek z Warszawy

Nagrodę III w wysokości 2000 zł otrzymała:
– Justyna Bardo z Karkowa Kraków

Nagrodę II w wysokości 3000 zł otrzymała:
– Ida Szebla z Kłodzka

Nagroda I w wysokości 4000 zł otrzymały ex-aequo
– Joanna Wojtkiewicz z Poznania
– Izabela Karczewska z Hajnówki

Wyróżnienie Programu Pierwszego Polskiego Radia otrzymał Jakub Rogala z Puław
Nagrody i wyróżnienia finansowe ufundowane są przez Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku.

źródło i fot.: Podlaski Instytut Kultury

zredagowała: Lija Półjanowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok