15 lutego 2018 r. w  Książnicy Podlaskiej  z miłośnikami swojej twórczości spotkał się Zbigniew Nasiadko, poeta, publicysta i pieśniarz ludowy. Okazją do tego spotkania była promocja tomiku “Lecień” będącego ukoronowaniem dotychczasowej pracy poetyckiej autora. 

Spotkanie z wdziękiem i troską prowadziła ciepła i energiczna miłośniczka kultury naszego regionu, Helena Marcinkiewicz z Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Stylowo udekorowana sala wypełniła się po brzegi. Na stole przykrytym haftowanym, lnianym obrusem, stały gliniane naczynia oraz zagadkowe stare żelazka , jedno  z duszą a drugie pełne. Wśród licznych gości byli przedstawiciele urzędów, instytucji kultury, rodzina i przyjaciele. Szczęśliwy i wzruszony autor tomiku “Lecień” zaczął od początku, od narodzin. Od zawsze był uwrażliwiony na dźwięk, rozwijał i pielęgnował tę wrażliwość przez całe życie. To wrażliwość pozwalała mu odbierać świat, przyrodę całym sobą.                                         

Tomik “Lecień” zawiera ponad 20 obrazów podlaskiego pejzażu w obiektywie Wiktora Wołkowa. To one były inspiracją poety. Przyroda Podlasia, ale także jego wielokulturowość i tradycja- żurawie w locie, biebrzańskie zakola, przydrożne krzyże, świątki, macewy to fotografie do których napisał swoje wiersze. Autor pisze o przyrodzie, sielskich krajobrazach a także o ciężkim losie zesłańców, o tragicznych losach Żydów, mieszkańców podlaskich wsi i miasteczek. Ludzkie tragedie pokazuje na tle podlaskiej przyrody.                              

Podczas spotkania Zbigniew Nasiadko wykonał kilka pieśni ludowych, jedną nich dedykował swoim ukochanym wnuczkom Zosi i Julii, z których jako dziadek jest bardzo dumny. Widać i słychać w tym śpiewaniu pasję, On śpiewa życie, śpiewa z duszy a muzykę ma we krwi. Pochodzi z rodziny w której od pokoleń się muzykowało. Ojciec, dziadek i pradziadek grali na skrzypcach, od dziecka słyszał muzykę. To ona towarzyszy mu przez całe życie. Jest laureatem Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą, konkursu Muzyki Folkowej Polskiego Radia „Nowa Tradycja” czy Ogólnopolskiego Festiwalu „Piosenka Białoruska” w Białymstoku. Jest również prezesem Towarzystwa Muzycznego „Słopiewnie”, które od 2007 r. organizuje w podlaskim Waniewie Festiwal Muzyki Ludowej „Dawne Pieśni – Młode głosy”. Zbyszek Nasiadko w swojej twórczości łączy tradycję ze współczesnością. Największą jego pasją jest śpiew tradycyjny ale śpiewa też blusowe wersje pieśni ludowych.

Tajemnicze rekwizyty -stare żelazka to plon wycieczek Zbyszka po wsiach Podlasia. Mieliśmy okazję wziąć je do ręki- były ciężkie, a on dźwigał je w plecaku podczas wycieczki przez cały dzień. To dowód jego kolekcjonerskiej pasji.

Książka “Lecień” ilustrowana fotografiami Wiktora Wołkowa, graficznie opracowana przez Anrzeja Strumiłłę jest najnowszym wydawnictwem Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej.

Na zakończenie spotkania obejrzeliśmy  film „Na początku był dźwięk i śpiew. Zbigniew Nasiadko i Słopiewnie” Bożeny Bednarek, który pokazuje człowieka z pasją ,poetę  pieśniarza i wielbiciela muzyki ludowej i tradycyjnej. Polecam, film do obejrzenia w zakładce Telewizja TvS.

Podlaska Redakcja Seniora zna Zbigniewa Nasiadkę doskonale. Ostatnio mieliśmy okazję słuchać jego śpiewu podczas gali III edycji konkursu “Srebro nie złoto”. Mamy nadzieję, że jeszcze niejeden tomik tego autora przeczytamy i niejedną pieśń tradycyjną lub taką z własnym, poetyckim tekstem jeszcze usłyszymy.

Elżbieta Urban
Podlaska Redakcja Seniora Białystok