Od ponad trzech miesięcy na jednym z budynków w centrum Kolna widnieje piękny mural przedstawiający Jana z Kolna. Jest on też bohaterem prezentacji przygotowanej przez Kolneński Ośrodek Kultury i Sportu.

Jestem mieszkańcem Kolna, nie mogłem więc pominąć tego tematu. Co prawda, pewne przykre osobiste doświadczenia spowodowały nieco spóźnioną reakcję, ale temat jest wciąż gorący. Skoro jest się mieszkańcem Kolna, a w przeszłości mieszkało się na Kaszubach, gdzie jest miejscowość Kielno, byłoby grzechem nie wspomnieć o takiej postaci. Nie będzie wykładu, ale warto podać kilka faktów.

Otóż Jan z Kolna był żeglarzem, który miał dotrzeć do Ameryki przed Kolumbem. Taką legendę stworzono w XIX wieku, ale do tej pory nie udało się udowodnić nazwiska, narodowości, czy samego istnienia tego żeglarza. Brał ponoć udział w wyprawie zleconej przez króla duńskiego Christiana I Oldenburga. Wspominam o Janku z Kolna, bowiem Kolneński Ośrodek Kultury i Sportu przygotował prezentację online na ten temat. Aktorami są dzieci, młodzież i seniorzy. Zapraszamy.

Foto Andrzej Konopka

  Eugeniusz Regliński

Podlaski Senior Redakcja Kolno