Stowarzyszenie Pomocy Niesłyszącym „MIG-iem” serdecznie zaprasza na niezwykły spektakl pn. „Legendy o śledziach” z udziałem osób niesłyszących, zainspirowany miastem Białystok, jego historią, ludźmi, architekturą.
Spektakl zostanie zaprezentowany w dniach 26 i 27 czerwca o godz. 19:00 na scenie kameralnej Opery i Filharmonii Podlaskiej Europejskiego Centrum Sztuki ul. Odeska 1 – WSTĘP WOLNY (obowiązują bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie OiFP w dniu spektaklu).
„Legendy o śledziach” to projekt edukacyjno – kulturalny realizowany przez Stowarzyszenie Pomocy Niesłyszącym MIG-iem przy wsparciu finansowym Prezydenta Miasta Białegostoku i Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.
Partnerem projektu jest Muzeum Historyczne Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku oraz Muzeum Wojska w Białymstoku. Opieka medialna projektu: TVP 3 Białystok, Polskie Radio Białystok, portal miejski BialystokOnline.pl.
W efekcie kilkumiesięcznych warsztatów prowadzonych pod okiem instruktorów – Izabeli Marii Wilczewskiej i Krzysztofa Zemło, których uczestnikami były osoby niesłyszące i niedosłyszące oraz ich słyszący przyjaciele, powstał niezwykły pokaz finałowy. Tym razem postanowiliśmy sięgnąć do korzeni i tradycji naszej „małej ojczyzny” i poprzez kulturę przybliżyć i przypomnieć osobom z niepełnosprawnością słuchu i pozostałej części społeczeństwa osnute mgiełka tajemnicy losy naszego Miasta i jego okolic. Punktem wyjścia do pracy warsztatowej były stare fotografie Białegostoku i jego okolic oraz lokalne legendy i podania, a także materiały pisarzy i felietonistów opisujących życie dawnego Białegostoku i jego okolic. Wyznaczały one granice w jakich poruszali się niesłyszący uczestnicy zajęć, stały się inspiracją do tworzonych scen spektaklu.
Tytuł projektu „Legendy o śledziach” nawiązuje do gwary białostockiej „śledzikowania”. Język naszego regionu jest swoistym fenomenem na językowej mapie Polski.
Spektakl został przygotowany według autorskiego scenariusza , którego współtwórcami są osoby niesłyszące. Dla nich jest to sposób na edukację kulturalno – historyczną i integrację ze środowiskiem słyszących. Osoby z niepełnosprawnością słuchu chcą sięgać do faktów historycznych, poznawać je poprzez sztukę i ukazywać w taki sposób w jaki sami widzą i czują.
Spektakl zostanie opowiedziany „poza słowami” – językiem gestu, wyobraźni, emocji. Będzie to widowisko niezwykłe, nasycone światłem, muzyką, kolorem, teatrem cieni, językiem gestu, o silnym oddziaływaniu zmysłowym i emocjonalnym. Będzie to metaforyczna opowieść o wydarzeniach i ludziach stąd, ukazana w sposób wyjątkowy, w zupełnej ciszy, z wykorzystaniem języka migowego jako niezwykłej formy teatralnej.
Spektakl przygotowywany w ten sposób, operując językiem gestu nie wymagającym tłumaczenia będzie bardzo dobrze zrozumiały dla osób nie znających języka migowego. Bedzie to teatr wizualny, plastyczny, dążący do przełamywania barier językowych, w którym aktorami będą uczestnicy zadania – osoby z niepełnosprawnością słuchu.
Nad oprawą muzyczną całego przedsięwzięcia będą czuwali muzycy – Marcin Mickiewicz i Łukasz Prokopowicz, którzy podczas występu będą grali na żywo.
Stowarzyszenie Pomocy Niesłyszącym „MIG-iem”
Opracowanie: Jolanta Falkowska
Podlaska Redakcja Seniora
Related posts
NASZ PATRONAT MEDIALNY
FESTIWAL LITERACKI „AUTORZY I KSIĄŻKI” – VII edycja
ODCZYTAĆ ŚWIAT. SPOTKANIE Z REPORTAŻEM
RAPORT SENIORAPP 2023 – III EDYCJA
OGÓLNOPOLSKIE WIOSENNE WYZWANIE CZYTELNICZE
APETYT NA ŻYCIE – KONKURS FLEXI.PL
OCENA POTRZEB W ZAKRESIE WSPARCIA DLA SENIORÓW W POLSCE