Nawet chłodna pogoda i padający deszcz nie zatrzymał w domu miłośników cyklicznego koncertu w rytmach walców i polek J. J. Straussów w wykonaniu Podlaskiej Orkiestry Salonowej – Letnia Serenada. 20 sierpnia, ze względu na niesprzyjającą pogodę, koncert odbył się w kawiarni Fama. Zwykle te koncerty muzycy grali w plenerze, w kawiarnianym ogródku.

Podlaska Orkiestra Salonowa to zespół doświadczonych muzyków. Wykonują muzykę klasyczną salonową, operetkową, musicalową i rozrywkową. Znakiem rozpoznawczym tej orkiestry są barwne stroje i ozdobne kapelusze artystek. Prowadzi ją Halina Domanowska z Fundacji Artystycznej Fama.

W programie Letniej Serenady była muzyka rodziny Straussów : Johanna (ojca), Johanna i Józefa (synów), które nawiązywały do tradycji kulturalnych XIX-wiecznego Wiednia, kiedy to w letnie świąteczne popołudnia grano w parkach i kawiarnianych ogródkach.

 

 

Usłyszeliśmy między innymi: Walc cesarski, Marsz Radeckiego-Johanna Straussa (ojca) oraz walce: Życie artysty, Gazetki poranne, polkę Tritsch- Tratsch, słynną arię Adeli z Zemsty Nietoperza, Johanna Straussa (syna). Podczas odegranych kupletów Barankaya z opery Barona Cygańskiego cała sala wtórowała refren. (…) Wielka sława to żart, książę błazna jest wart. Złoto krąży się w krąg, z rąk do rąk (…). W granym utworze Feuerfest Józefa Straussa (syna) charakterystycznym instrumentem było autentyczne kowadło pozyskane od wiejskiego kowala.

Na zakończenie usłyszeliśmy słynny Marsz Radeckiego Johanna Straussa (ojca). Utwór ten został skomponowany na uroczysty bankiet, który dedykowany był austriackiemu feldmarszałkowi Józefowi Radeckiemu.

Licznie zgromadzona publiczność nagrodziła muzyków gromkimi brawami.

Głównym koncertmistrzem był Stanisław Gadzina. Prowadzenie Halina Domanowska

Czekamy na następne letnie serenady za rok.

 

 

 

Lija Półjanowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok