Centrum Aktywności Wielopokoleniowej działające przy Polskim Stowarzyszeniu Pedagogów i Animatorów KLANZA Oddział Białostocki serdecznie zaprasza na Wernisaż, Poezję Jolanty Nieborak “LIBERTA – Różne wymiary wolności Kobiety”

 

pixabay.com

Dzień: 05.10.2018 godz. 18.00

Miejsce: PSPiA KLANZA, Białystok, ul. Witosa 15B/ II piętro

Wstęp wolny – wejściówki

Warunki uczestnictwa: poprzez przesłanie zgłoszenia na email: my.kobiety.2018@gmail.com

z imieniem i nazwiskiem w celu uzyskania wejściówki na wydarzenie.

 

 

 

 

Kobieta…
Z pyłu ziemi stworzona, a nie z żebra Adama,
Z nici życia utkana,
Wciąż niekompletna lecz w drodze do siebie wytrwała…
Kobieta…
Z sercem węzłem pragnień ściśniętym,
Z myślą wśród wielu dróg zagubioną,
Z sobą samą na bakier…
Z duszą życiem zmęczoną.
Kobieta…
Pragnąca wolności, tęskniąca…
Lecz czasem…
Zbyt surowa dla siebie… i gniewna…
Ciągle innym potrzebna,
Z wolnym czasem upchanym w kieszeni
I zapomnianym…
Kobieta…
Z wiatrem co dzień biegnąca,
Której zawsze najmniej dla samej siebie,
Wtulona w ziemię
I marząca o niebie…

 

“Chciałabym, by motywem przewodnim mojej wystawy była wolność. Jeden z moich ulubionych obrazów zatytułowałam “Libertà” – przedstawia on twarz kobiety, której włosy zasłaniają usta i z których skapują krople krwi.
Obraz jest hołdem dla kobiet, które nie mają siły, odwagi ani możliwości, by mówić o sobie, zabierać głos w ważnych dla siebie sprawach. Kobiety tylko uchodzą za gaduły; tak naprawdę mówią o wszystkim, tylko nie o sobie, nie o swoich uczuciach.
W ciągłym biegu, wiecznie zajęte pracą zawodową i obowiązkami domowymi, wychowaniem dzieci, mają tak mało możliwości, by wyrazić i wypowiedzieć siebie.
Czasami następuje odwrotna sytuacja – zdarza się, że kiedy już odważą się zabrać głos i domagać swoich praw, spotykają się z postawą lekceważącą, co staje się jeszcze bardziej bolesnym doświadczeniem aniżeli skrywanie własnych myśli i uczuć.
Kobiety tak często zapominają o sobie i o swojej wolności, do której mają pełne prawo.”

 

Jolanta Nieborak, autorka wystawy “Liberta – różne wymiary wolności Kobiety”, poezji i obrazów. W życiu zawodowym wykwalifikowana pedagożka i przedszkolanka, kochająca swoją pracę. Kobieta, która odważyła się podczas tego wernisażu pokazać wrażliwy, twórczy i piękny, ale i bardzo osobisty wymiar siebie.

– Rok 2018 jest szczególnym – świętujemy w nim 100-lecie uzyskania praw publicznych przez kobiety, w tym praw wyborczych i uważamy, że to doskonała okazja przede wszystkim do poruszania istotnych dla kobiet tematów dotyczących roli pań w biznesie, społeczeństwie, edukacji, polityce i gospodarce – takich jak WOLNOŚĆ KOBIETY.
– Zapraszamy na wystawę twórczości Jolanty Nieborak, w ramach której artystka zaprezentuje prace, przedstawiające różne oblicza KOBIECOŚCI z widocznymi na nich uczuciami i stanami emocjonalnymi.
– Prace można interpretować dowolnie, a towarzyszący oglądającym stan umysłu i serca będą idealnymi w obcowaniu z pracami przewodnikami.
– Podzielenie się osobistym punktem widzenia i interpretacją podczas wernisażu będzie darem dla autorki – serdecznie do tego zachęcamy.
– Wydarzenie rozpoczniemy wieczorem poezji poprzedzającym wernisaż.

Wydarzenie objęte jest honorowym patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Marszałka Województwa Podlaskiego.

Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów
KLANZA
Oddział Białostocki

Opracowała: Jolanta Falkowska

Podlaska Redakcja Białystok