Klub Seniora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łomży wraca do życia. Co prawda, z obawy o własne zdrowie, przychodzi mniej klubowiczów, ale coraz odważniej wychodzimy z domu. Działamy aktywnie pomimo pandemii.

fitness na boisku szkolnym

W klubie przestrzegane są zasady bezpieczeństwa: dezynfekcja rąk, mierzenie temperatury, maseczki, przyłbice, dystans między osobami. Jest wydzielone izolatorium na wypadek, gdyby w czasie zajęć ktoś źle się poczuł. Wpisuje się godziny wejścia i wyjścia klubowiczów z klubu. Ograniczona jest liczba osób mogących jednocześnie brać udział w zajęciach. 

Seniorzy przychodzą przeczytać bieżącą prasę, porozmawiać, pograć w karty, w gry planszowe. Mogą korzystać z maszyn do szycia i szyć różne rzeczy na własny użytek, a jednocześnie doskonalić swoje umiejętności krawieckie. Regularnie odbywają się próby zespołu „Maryna”. Na początku lipca rozpoczęły się zajęcia fitness, prowadzone po sąsiedzku, na boisku Szkoły Podstawowej Nr 7. Tu nie ma ograniczeń liczby osób, ponieważ jest dużo miejsca do ćwiczeń. Zajęcia te cieszą się dużym zainteresowaniem.

wycieczka rowerowa do Nowogrodu

W ramach integracji grupy warsztatowej kulinarnej jeden z jej uczestników zaprosił seniorów do leśniczówki. Seniorzy chętnie skorzystali z zaproszenia i sympatycznie spędzili czas na łonie natury. Sami zorganizowali sobie transport koleżeński. Jak widać pomysłowość i kreatywność seniorów jest godna naśladowania.

Odbywają się także wycieczki rowerowe, podczas których poznajemy okolice Łomży. Pierwszy wyjazd na trasie Łomża – Jednaczewo – Łomża liczył około 18 kilometrów i był sprawdzianem kondycji. Wszyscy spisali się doskonale, zaplanowano więc następny rajd, tym razem trasą dłuższą, ponad trzydziesto- kilometrową, Łomża – Nowogród – Łomża. W Nowogrodzie zjedliśmy obiad w restauracji Wiszące Ogrody, położonej na skarpie z pięknym widokiem na okolicę. Po drodze jeden z uczestników „złapał gumę”, ale szybko poradzono sobie z tym problemem. Wszyscy wrócili w dobrej kondycji, pełni humoru, pozytywnego nastawienia i planują już dalsze wyjazdy. Aż strach pomyśleć, co będzie na koniec sezonu! Chcemy także zorganizować wyjazd autokarem na grzybobranie.

Kilkanaście osób bierze udział w warsztatach dziennikarskich. Zwieńczeniem kursu ma być powstanie gazety „Srebrni”, którą redagować będą seniorzy dla seniorów. Inne osoby 60+ biorą udział w Szkole Liderów Seniorów, która jest częścią projektu Aktywny Senior – Obywatel. 

Seniorzy w Łomży stanowią znaczącą część społeczności (9 tysięcy), która musi włączyć się w procesy decyzyjne i w życie społeczne miasta. Ze środowiska senioralnego muszą wychodzić propozycje zmierzające do polepszenia i ułatwienia życia tej grupie społecznej. Miasto jest przyjazne dla nas, ale nigdy nie jest tak dobrze, żeby nie mogło być lepiej.

 

Foto: Urszula Dyme

Danuta Waśko
Podlaska Redakcja Seniora Łomża