18 marca w siedzibie Regionalnego Ośrodka Kultury odbył się kolejny raz Łomżyński Jarmark Wielkanocny. Wydarzenie to organizowane jest corocznie od roku 2005 i promuje twórców powiatu łomżyńskiego, zarówno profesjonalistów, jak i amatorów zajmujących się rękodzielnictwem.


Jarmark cieszy się dużym zainteresowaniem. W tym roku, mimo mrozu, przyjechało do Łomży wielu twórców i było też dużo kupujących w różnym wieku. Na stoiskach różnorodność przedmiotów wykonanych własnoręcznie, niepowtarzalnych, wykonanych z wielkim pietyzmem, widać że tworzonych  z „sercem”. Każdy przedmiot jedyny w swoim rodzaju w zależności od inwencji twórcy i jego kunsztu.
Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Były oryginalne, piękne ozdoby, związane z Wielkanocą: kartki świąteczne, jajka zdobione różnymi technikami, palmy, koszyczki, serwetki, baranki, kurczaczki, zajączki – nie sposób wyliczyć wszystkich tych „cudeniek”. Zdjęcia w jakiś sposób to zobrazują ale zapewniam, że to nie to, co na żywo ! Oprócz tego były też różnego rodzaju smakołyki, które można było skosztować przed zakupem. Ja kupiłam piękne ozdoby , które upiększą stół świąteczny i moje mieszkanie. Kupiłam także „coś na ząb” – suszoną,  pachnącą kiełbasę, smakowite sery z różnymi dodatkami i aromatyczny, smakowity chlebek. Tak zaopatrzona i zadowolona wróciłam do domu.
Przypomniały mi się lata mojej młodości, gdzie to wszystko działo się w naszych domach. Babcie i Mamy dbały, żeby było smacznie i zdrowo a  dzieci robiły ozdoby na roczne święta. To były wspaniałe czasy !
Takie jarmarki są potrzebne, bo przybliżają tradycyjną sztukę ludową związaną ze zwyczajami, z naszą kulturą, o której powoli zapominamy. Są zachęceniem młodszych pokoleń do samodzielnego wykonywania prac rękodzielniczych. Przekonują, że to co wykonane samodzielnie daje wiele satysfakcji i zadowolenia. Na szczęście wraca „moda” na sztukę ludową różnego rodzaju, przedmioty codziennego użytku, biżuterię, ozdoby. To dobrze, coraz chętniej sięgamy po takie rzeczy i chcemy je mieć w swoim otoczeniu. Mamy jeszcze troszkę czasu do Świąt Wielkanocnych, zróbmy coś ładnego, własnego dla ozdobienia naszego stołu.
                                                                      Danuta Waśko
                                                                                       Podlaska Redakcja Seniora Łomża