21 stycznia 2018 wypełnionej setkami słuchaczy Katedrze Łomżyńskiej odbył się wyjątkowy koncert Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego.

Łomżyńscy Filharmonicy zaprosili do wspólnego kolędowania solistów oraz zespoły i chóry z Łomży i okolic. Za pulpitem dyrygenckim stanął Jan Miłosz Zarzycki. Wśród solistów wystąpił Jacek Szymański urodzony i wychowany w Łomży. Ukończył łomżyńską Szkołę Muzyczną I i II stopnia . Śpiewak (tenor) absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku na wydziale wokalno – aktorskim w klasie śpiewu solowego. Pomysłodawca i dyrektor artystyczny Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. Wystąpiły również dwie młode łomżynianki Marika i Jula oraz Żaklina Olchowik i Dariusz Boguski, Joanna Zawłocka, Adam Kalinowski, rodzina Lipskich – synowie z rodzicami z Piątnicy koło Łomży i Tadeusz Walewicz – człowiek orkiestra.

Oprócz solistów koncertowały chóry i zespoły które działają na co dzień w środowisku lokalnym: Chór Dziecięcy Szkoły Podstawowej Nr 10, Chór Kameralny,,Amici”, Chór Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia, Chór Parafii Krzyża Świętego, ,,Funkasanki”, Kapela Kurpiowska, Zespół Pieśni i Tańca ,, Łomża”. Nie zabrakło też solistów ze Studia Wokalnego eMDek i z Regionalnego Ośrodka Kultury oraz grupy teatralnej ,,Gesty”, która działa przy Warsztatach Terapii Zajęciowej w Łomży. W programie koncertu usłyszeliśmy najpiękniejsze kolędy, pastorałki i pieśni bożonarodzeniowe. Na zakończenie zespolone siły natury zaśpiewali wspólnie kolędę ,,Cicha Noc” i ,,Chwała na Wysokości” za co zostali nagrodzeni brawami na stojąco. Koncert odbył się w ramach obchodów jubileuszu 600 – lecia Łomży.

 

Halina Czartoryjska
Podlaska Redakcja Seniora Łomża