Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku serdecznie zaprasza na wyjątkową wystawę tkactwa dwuosnowowego pani Lucyny Kędzierskiej. Prezentacja ta jest niezwykłą gratką nie tylko dla fanów tkactwa ludowego, ale także miłośników białostockich murali i akcji Folk on the Street, realizowanej przez WOAK.

Odwiedzający będą mieli okazję obejrzeć m.in. Pieczenie chleba – tkaninę, która stała się inspiracją do stworzenia wielkoformatowego muralu, nad którym prace ruszają już na początku lipca. Tkaniny będzie można oglądać od 27 czerwca do 2 sierpnia 2017 r. w Spodkach WOAK przy ul. św. Rocha 14.

  • Moja praca jest efektem kontynuacji wieloletniej rodzinnej tradycji zapoczątkowanej przez moją babcię. To ona nauczyła tego kunsztu moją mamą, a później moja mama mnie – mówi pani Lucyna Kędzierska. –Cieszę się, że stała się inspiracja dla sztuki nowoczesnej.

Pomysły na wzory tkaczka czerpie z najbliższego otoczenia, gospodarstwa domowego, a niekiedy przedstawia dawne tradycje i obrzędy ludowe. Proces tworzenia tkaniny od początku do końca jest jej samodzielną pracą – poczynając od pozyskania materiału, przeobrażenia go w wełnianą nić po projekt wzoru i ostatecznie wytkanie. I chociaż motywy zdobiące tkaniny nie są skomplikowane, raczej kanciaste i na pierwszy rzut oka łudząco przypominające piksele, to właśnie ta prostota stanowi o ich wyjątkowości.

Działania Folk on the Street czerpią z tak charakterystycznego dla województwa podlaskiego rękodzieła ludowego. Elementy tkaniny dwuosnowowej zdobią już stojaki rowerowe, a w najbliższym czasie upiększą ściany budynków w Białymstoku i Korycinie. Kolejnym zaś projektem będzie zaskakująca i niezwykle pomysłowa instalacja 3D poza miastem, o jej szczegółach poinformujemy niebawem. Tymczasem zachęcamy do zapoznania się z pracami pani Lucyny Kędzierskiej

(źródło: Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury)

 

                                                                                             Jolanta Falkowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok