7-28.02.2022 r. – konkurs fotograficzny „Nowa twarz książki – SLEEVEFACE w Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku”

Wydarzenia w Książnicy w lutym

*Sleeveface – polega na robieniu zdjęć z zasłoniętą przez okładkę książki, czasopisma, płyty częścią ciała. W efekcie otrzymujemy złudzenie, prezentujące bardzo ciekawe połączenia sylwetki fotografowanej osoby z ukrytym książkowym alter ego. To nowoczesny, modny i zabawny pomysł na popularyzację czytelnictwa i biblioteki. Czekamy na twórcze i zaskakujące pomysły.

Szczegóły: 

Kontakt do organizatorów:

dzialedukacji@ksiaznicapodlaska.pl – tel. 85 6767285

9.02.2022 r. – Środa literacka z Edytą Ślączką Poskrobko

Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku zaprasza na spotkanie z Edytą Ślączką Poskrobko, które odbędzie się 9 lutego 2022 r. o godz. 17:00 w ramach cyklu „Środy literackie”. 

Spotkanie połączone będzie z promocją najnowszego tomu poetki „Rozmawiałam z drzewem”, wydanego przez Książnicę Podlaską. 

EDYTA ŚLĄCZKA POSKROBKO – poetka i opowiadaczka białostocka. Stypendystka Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu 2021 r. Z wykształcenia pedagog wczesnoszkolny. Debiutowała w almanachu literackim „ Epea”. Poetka i autorka książek dla dzieci, w tym: „Opowieści Magdusi”, „Opowieści z muzeum”, „Miłośnik”, „ Gwiezdnik”, „Podróż na księżyc”.

Tworzy instalacje poetyckie, współpracowała z rzeźbiarzem Dionizym Purtą oraz astrofotografem Szymonem Dykiertem i międzynarodową grupą artystów „Złota Linia” tworząc wystawy z wierszem współistniejącym w przestrzeni wystawienniczej rzeźby, malarstwa i fotografii.

Ma w dorobku monodramy: „Pieśni pragnienia” „ Moi mężczyźni”, „ Monodram tramwajowy”. Jest redaktorem w sekcji poetyckiej na stronie portalu literackiego WYWROTA.

W 2021 r. nakładem Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku ukazał się jej tomik wierszy „Rozmawiałam z drzewem”.

Wydarzenie będzie transmitowane na fanpage’u Książnicy Podlaskiej na portalu Facebook https://www.facebook.com/ksiaznicapodlaska

UWAGA: Ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność przybycia. Wydarzenie odbywa się z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego.

14.02.2022 r. oraz 21.02.2022 r. Planszówki Johnny’ego i Mateusza

14 lutego oraz 21 lutego o godz. 18.00 zapraszamy do Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku (ul. Marii Skłodowskiej-Curie 14A, aula, VI piętro) na spotkanie z grami planszowymi, karcianymi i kościanymi.

Na uczestników czekać będzie ponad sto planszowych tytułów – gry strategiczne, imprezowe, kooperacyjne, klasyki i gry niszowe. Podczas spotkania za darmo można będzie skorzystać z kolekcji gier planszowych oraz z porady w kwestii wyboru tytułu do rozgrywki, a także poznać nowych ludzi, których łączy wyjątkowe hobby.
Na każdym spotkaniu, prezentowany jest jeden tytuł główny – ciekawa lub trudno dostępna gra z prywatnych zbiorów, do „zagrania” – specjalnie dla Was!
Jesteś zapalonym graczem? A może nie masz pojęcia o planszówkach i chciałabyś się czegoś dowiedzieć? Każdy jest mile widziany!

Główny organizator spotkań: Fundacja Grający Białystok Johnny’ego
Współorganizator: Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku

Patroni medialni: Białystok Online, Radio Akadera

UWAGA: Ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność przybycia. Wydarzenie odbywa się z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego.

23 lutego 2022 r. – Środa literacka z Michałem Fałtynowiczem 

Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku zaprasza na spotkanie z Michałem Fałtynowiczem, które odbędzie się 23 lutego 2022 r. o godz. 17:00 w ramach cyklu „Środy literackie”.
Spotkanie połączone będzie z promocją najnowszego tomu poety „Traktat barbarzyńcy”, wydanego przez Książnicę Podlaską. 

MICHAŁ FAŁTYNOWICZ – ur. w 1996 r. w Suwałkach. Wiersze zamieszczał w czasopismach literackich: „Topos”, „Akcent”, „Czas Literatury”, „Fabularie”, „eleWator”, „Almanach Prowincjonalny”, „Kroniki według Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach”, opowiadanie Pierwszy dzień wojny – w kwartalniku artystycznym „Bliza”. Opublikował zbiór czterech sztuk scenicznych pt. Ciemność (2019), a także tom poetycki pt. Witajcie w moim Betlejem! (2020), który był nominowany do Nagrody poetyckiej im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego „Orfeusz Mazurski”. W 2021 roku ukazał się jego tom Traktat barbarzyńcy.

UWAGA: Ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność przybycia. Wydarzenie odbywa się z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego.

28 lutego 2022 r. – Jubileusz 40-lecia pracy naukowej prof. Urszuli Sokólskiej 

28 lutego 2022 r. o godz. 17.00 w Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku odbędzie się Jubileusz 40-lecia pracy naukowej Pani Profesor dr hab. Urszuli Sokólskiej.

PROF. URSZULA SOKÓLSKA – Badaczka należąca do ścisłego grona współczesnych polskich językoznawców. Studia polonistyczne ukończyła w 1980 roku na ówczesnej Filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku i jeszcze w tym samym roku rozpoczęła pracę jako asystent stażysta w Zakładzie Języka Polskiego Instytutu Filologii Polskiej. Pracę magisterską napisała pod kierunkiem dr Ireny Halickiej. Doktorat zdobyła w 1990 roku w Uniwersytecie Warszawskim. Również w Uniwersytecie Warszawskim w marcu 2006 roku U. Sokólska uzyskała habilitację. 

Prof. Sokólska jest rodowitą białostoczanką i całe swoje zawodowe życie związała z Uniwersytetem w Białymstoku. W latach 1993-2007 była kierownikiem Podyplomowych Studiów Polonistycznych. W roku 2008 została wybrana na dyrektora Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu w Białymstoku i pełniła tę funkcję przez dwie kadencje, do 30 IX 2016 r. W lutym 2019 roku U. Sokólska uzyskała tytuł profesora nauk humanistycznych. W tymże roku została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi. Obecnie kieruje Katedrą Stylistyki i Lingwistyki Antropologicznej. 

Główny organizator wydarzenia: Katedra Stylistyki i Lingwistyki Antropologicznej, Kolegium Językoznawstwa oraz Wydział Filologiczny Uniwersytetu w Białymstoku

Uroczystość będzie miała charakter hybrydowy. Jednak ze względu na dynamiczną sytuację pandemiczną jest uwzględniany również wariant całkowicie zdalny.

(źródło: Uniwersytet w Białymstoku)

źródło: Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku

zredagowała: Lija Półjanowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok