19 grudnia 2017 przedstawiciele Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Sokółce mieli okazję uczestniczyć w Obiedzie Czwartkowym u Diabetyków, który tym razem miał miejsce w Pensjonacie Poniatowski w Suchowoli.

To piękna tradycja Polskiego Stowarzyszenia Diabetologów. Pani Danuta Roszkowska – prezes Oddziału Wojewódzkiego w Białymstoku poinformowała, że to już 95 spotkanie. W każdym z nich brało udział bardzo wiele osób, w największym uczestniczyło około 400. Swoją obecnością zaszczycali Obiad znamienici goście z wielu różnych środowisk. Cel tych spotkań można streścić – jak mówi Danuta Roszkowska –  w trzech słowach: „mądrze, smacznie, wesoło”. Tak też było.

Wykład wygłosił doktor Jacek Radwański, psychodietetyk. Mówił ciekawie o tym, że cukrzyca to choroba wynikająca ze złej diety. Ciągle myślimy, że kurczaki, owoce, warzywa są takie jak dawniej, ale to nie jest prawda. Za dwadzieścia lat, kiedy odejdą dzisiejsi seniorzy, nikt nie będzie wiedział jak się robi chleb, bo już dziś dzieci myślą, że z  „biedronki”.  Zwrócił uwagę, że jeśli coś kosztuje taniej, ma długi termin do spożycia, to tym gorzej, bo zwykle zawiera o wiele więcej barwników, polepszaczy smaku i.t.p. Mówił o zaletach kiszonek, gotowaniu warzyw na parze, o tym, że diabetycy o 30% więcej są narażeni na choroby nowotworowe. Stwierdził, że na choroby cywilizacyjne, wśród których jest cukrzyca tak naprawdę pracujemy nożem i widelcem.

W pokazie zdrowego żywienia wzięli udział: Mieczysław Kazimierz Baszko – poseł na sejm, Bogdan Dyjuk i Stefan Krajewski – członkowie Zarządu Województwa Podlaskiego, Michał Matyskiel – burmistrz Suchowoli. Przygotowali świąteczną kapustę z grzybami, śledzie z cebulką i czerwonym pieprzem, zupę rybną z łososiem i ciecierzycą, zielony sok z warzyw i owoców. Potrawy cieszyły wszystkie zmysły. „Restauratorzy” serwowali sałatki warzywne, zupę krem z warzyw, gulasz z pęczakim i warzywami, świąteczny piernik.

Wspólnie śpiewaliśmy kolędy. To spotkanie to okazja do integracji środowisk lokalnych i edukacji, która daje efekty w każdym wieku.

 

Teresa Galewska
Podlaska Redkacja Seniora Sokółka