14 maja odbędzie się pierwszy pokaz „Makbeta” w reżyserii Grzegorza Suskiego. Będzie to ostatnia premiera Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku w sezonie artystycznym 2021/2022. 

napis  Macbeth, fot. pixabay.com

„Makbet” Shakespeare’a w tłumaczeniu Stanisława Barańczaka to klasyczne dzieło poruszające uniwersalne tematy oraz poszukujące mechanizmów, które determinują władzę, wiedzę i życie człowieka. W białostockiej inscenizacji dramatu wielkiego Stradforczyka ważną rolę odgrywają barwne, interesujące – niekiedy wręcz okrutne – postaci kobiet. 

– Wiedźmy są istotne nie tylko w tym spektaklu, ale też w naszym codziennym życiu. To wszystkie pokusy, które na nas czyhają – mówi Bernard Bania, który zagra w spektaklu tytułową rolę.

Za reżyserię, choreografię, muzykę i scenografię odpowiada Grzegorz Suski.

Realizator jest dobrze znany białostockiej publiczności jako twórca „Hobbita”.

Kostiumy zaprojektowała Anna Czyż, która dała się poznać białostockiej publiczności jako projektantka strojów do scenicznej wersji książki Tolkiena.

Oprócz Bernarda Bani na scenie zobaczymy też: Beatę Chyczewską, Arletę Godziszewską, Krystynę Kacprowicz-Sokołowską, Katarzynę Mikiewicz, Agnieszkę Możejko-Szekowską, Katarzynę Siergiej, Kamilę Wróbel-Malec, Monikę Zaborską, Krzysztofa Ławniczaka, Dawida Malca, Patryka Ołdziejewskiego, Sławomira Popławskiego, Grzegorza Suskiego, Piotra Szekowskiego i Marka Tyszkiewicza. Rolę Lady Makbet kreuje Justyna Godlewska-Kruczkowska.

– Mam nadzieję, że moja postać będzie inna od wszystkich dotychczasowych Lady Makbet, ponieważ dałam jej swoją wrażliwość, wyobraźnię, głos. Niewątpliwie jest to postać zła. Korzystamy z tłumaczenia Barańczaka, ale podchodzimy z dużym szacunkiem do słowa, wiersza – mówi Justyna Godlewska-Kruczkowska. 

Z okazji premiery instytucja przygotowała dla widzów niespodziankę. 

– Premierowy wieczór uświetni pokaz w wykonaniu Podlaskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „Trzaskawica”. O godz. 18:00 przed Kinem TON białostoczanie będą mogli zobaczyć niepowtarzalne widowisko w wykonaniu białostockiej grupy rekonstrukcyjnej, podczas którego nie zabraknie walk na miecze – dodaje Piotr Półtorak. 

Premiera spektaklu odbędzie się 14 maja, o godz. 19:00. Przedstawienie będzie można obejrzeć również 15, 20 i 21 maja, o godz. 19:00 w Kinie TON. Bilety dostępne są w Kasie Teatru (ul. Suraska 1, Białystok) oraz w sprzedaży internetowej.

Natomiast w czerwcu zespół Teatru Dramatycznego zaprezentuje „Makbeta” w Macedonii Północnej podczas International Bitola Shakespeare Festival. Prezentacja spektaklu odbędzie się w ramach projektu „Kierunek Szekspir”, który jest realizowany w ramach programu „Promocja kultury polskiej za granicą” finansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

źródło: Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku

zredagowała: Lija Półjanowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok