Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku zaprasza w piątek, 4 marca 2022 r., o godz. 18:00 do Spodków PIK przy ul. św. Rocha 14 w Białymstoku na wernisaż wystawy malarstwa Grupy Twórczej Bochemia. Prace można będzie oglądać do 30 marca.

 Temat „Obok” stał się dla autorów punktem wyjścia i wspólną płaszczyzną obecnej wystawy. Dla każdego otworzył inne możliwości; czasem odnoszące się tylko do analizy formalnej, ukazującej grę barwnych form i płaszczyzn, lub pozostając w znajomym kręgu realistycznych przedstawień. Wystawa Grupy Twórczej „Bochemia” jest szóstą z kolei, o nieco innym niż poprzednio, bo eksperymentalnym zabarwieniu, dla niektórych od dawna znajomym, dla innych nowym, będącym próbą odejścia od schematów.

Dana Grodzka
Dana Grodzka
Elżbieta Czausz-Matel
Elżbieta Czausz-Matel
Beata Palikot-Borowska
Beata Palikot-Borowska
Adam Ślefarski
Adam Ślefarski

Wystawa to wyzwanie, z którym zmierzaliśmy się samotnie, zgodnie z własną, indywidualną definicją „obok” zapisującą się wraz z wiekiem. To osobiste historie, przedmioty i ludzie, z którymi się zetknęliśmy. Powstałe prace są w rezultacie opowieścią o nas samych, bez względu na to, czy przedstawiają martwą naturę, pejzaż czy postać, to nasze rozumienie tego co nas dotyka, cieszy czy porusza. Podzielenie się tym wszystkim wymagało pewnej odwagi: najpierw by zajrzeć w siebie, potem by oddać to możliwie najwierniej i wreszcie by pozwolić temu przemawiać w naszym imieniu. – mówi Adam Ślefarski.

Autorzy: Elżbieta Borowska, Krzysztof Chyży, Elżbieta Czausz-Matel, Marek Czyżewski, Dana Grodzka, Barbara Piekarska, Edyta Traczewska-Niechwiedowicz, Beata Palikot-Borowska, Jolanta Gałązka, Janusz Kulesza, Jerzy Łukaszuk, Adam Ślefarski.

Wystawa jest kolejną prezentacją twórczości Bochemii, która działa od 2014 roku przy Podlaskim Instytucie Kultury w Białymstoku. Grupa zrzesza kilkanaście osób, do których należą malarze profesjonalni i amatorzy, architekci, fotograficy, a także pasjonaci innych dziedzin twórczości.

Wstęp wolny.

(źródło i zdjęcia: Podlaski Instytut Kultury)

Zredagowała: Lija Półjanowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok