31 maja 2023 r. odbyło się kolejne wydarzenie Forum Kobiet Podlasia, które tworzy 5 organizacji kobiecych w Białymstoku, w tym: 100-lecie Kobiet. Na to spotkanie zatytułowane „Mamę każdy ma” wybrałam się razem z córkami. Oto nasze refleksje.

Refleksje córki:

trzy kobiety w kwiatowej scenerii

Nie wyobrażam sobie piękniejszego spotkania łączącego wiele pokoleń – babcie, mamy i córki. Na takie spotkanie wybrałam się z siostrą i mamą. Każda z nas spojrzała na siebie i role jakie pełni w życiu. I mimo, że temat forum zdaje się lekki – ,,mamę każdy ma”, to jednak tematy poruszane na forum były bardzo ważne: dbanie o swoje zdrowie i zdrowie najbliższych, uważność na siebie i na potrzeby naszej kobiecości. Jednak dla mnie osobiście największe wrażenie i najgłębszy odbiór zrobił wykład Ewy Wierzbickiej o relacjach i dojrzałości. Dotarł on nie tylko do mego serca, ale i duszy. W dalszym ciągu niezwykle rezonuje we mnie to dojrzenie siebie. I dało się mówić o relacjach w sposób lekki, żartobliwy, pouczający, otwierający oczy i dający energię do działania. Równie pięknie i dowcipnie opowiadała Elwira Horosz o zdrowym egoizmie. A wisienką na torcie była debata wielopokoleniowa o naszych kobiecych rolach oraz piękne i ujmujące serce akrostychy Bożeny Bednarek .

Wieczór skończyłam z refleksją głodu – głodu relacji, głodu pragnień, głodu siebie… I z przekazem, że jak już sama siebie nakarmię, to spojrzę na bliską mi osobę jak na człowieka, który też żyje tylko raz, który też się uczy, który też nie wie jak wyrażać swoje emocje. Spojrzę łagodnie, spojrzę jak babcia na wnuki i wnuczki .

Dziękuję mamie i siostrze za wspólne kobiece wyjście, za wspólne ogrzanie się w cieple kobiecości, za uśmiech, za rozmowę, za wspólny czas. 

Katarzyna Góralczyk

Refleksje matki

Są takie chwile w życiu, kiedy matka i córki spędzają wspólny czas. Nie w domu, nie w kawiarni, lecz na Forum Kobiet Podlasia. Po południu wybrałam się z córkami, by wspólnie spędzić czas trochę inaczej. Nie było to nasze pierwsze wspólne wyjście, ale pierwsze, które poruszyło nasze serca i umysły. Ja spojrzałam na nie, nie jak na córeczki, lecz na piękne, dojrzałe kobiety. Kobiety, które potrzebują poczuć się ważne, dowartościowane, które w tym zabieganym życiu (obie mają małe dzieci) potrzebują czasu dla siebie. Prelegentki nam to umożliwiły. Debata wielopokoleniowa – kobiety w wieku babci, mamy i córki – prowadzona bardzo lekko i z humorem, pozwoliła głębiej spojrzeć w siebie. Dostrzec wartości, które niesie każde pokolenie i te wartości są niezmienne mimo rozwoju cywilizacji i upływu czasu. W przerwie była możliwość zapisania się na badania przeciwnowotworowe – tak ważne, by cieszyć się życiem jak najdłużej. Była też możliwość zrobienia makijażu lub kupna biżuterii, bo czasami to właśnie potrzebne jest kobiecie do szczęścia. Celebrowanie takich wspólnych chwil, zacieśnianie więzi matki z córkami – to czas przepiękny, czas który jednoczy, czas, który daje oparcie na dalsze dni. Oby takich wspólnych chwil było jak najwięcej również z cudownymi kobietami z Forum Kobiet Podlasia i ze Stowarzyszenia 100-lecie Kobiet.
Polecam czytelnikom na kolejne spotkania.

zdjęcie: Katarzyna Góralczyk

Wiesława Szwed
Podlaska Redakcja Seniora Białystok