Marzec w Książnicy Podlaskiej obfitować będzie w różnego rodzaju wydarzenia. Informację o tych organizowanych pod hasłem „Miesiąc Poezji”, odbywających się w ramach VI Festiwalu Literackiego „Autorzy i książki”, znajdziecie Państwo na stronie: https://ksiaznicapodlaska.pl/wydarzenia/miesiac-poezji-w-ksiaznicy-podlaskiej/. Oprócz tego, Książnica zaprasza do udziału w: rozgrywkach szachowych, spotkaniach z planszówkami oraz literaturą, a także do obejrzenia wystawy w Galerii Parter.

program na marzec

8 marca 2022 r., godz. 17.30 Turniej Szachowy 

W budynku głównym Książnicy Podlaskiej w Białymstoku (ul. Marii Skłodowskiej-Curie 14A, VI piętro) rozegrany zostanie mecz szachowy między mistrzynią Klarą Szczotką, a 30 zawodnikami. Do udziału w symultanie Książnica zaprasza wszystkich chętnych. 

Liczy się kolejność zgłoszeń przesłanych na adres e-mail: dzialedukacji@ksiaznicapodlaska.pl wraz z wypełnionymi dokumentami, dostępnymi na stronie ksiaznicapodlaska.pl. Osoby niepełnoletnie muszą przesłać zgodę rodziców lub opiekunów prawnych. Zgłoszenia przyjmowane są do 4 marca. O zakwalifikowaniu do udziału w turnieju poinformujemy drogą elektroniczną.

Patronat medialny nad turniejem szachowym Książnicy Podlaskiej objęły Wrota Podlasia.

9 marca 2022 r., godz. 17.00 Spotkanie autorskie z Anną Kamińską (w ramach XXIII Dni Kultury Kresowej) 

Anna Kamińska – absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Publikowała m.in. w „Gazecie Wyborczej”. Autorka książek: Odnalezieni. Prawdziwe historie adoptowanych (2010) oraz bestsellerowych biografii: Haliny Krüger-Syrokomskiej Halina (2019), Wandy Rutkiewicz Wanda (2017) i Simony Kossak Simona (2015). Za tę ostatnią nominowana do Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego. Laureatka tej nagrody za wydaną w 2017 roku książkę Białowieża szeptem. Historie z Puszczy Białowieskiej. Nominowana do Bestsellerów Empiku za Wandę – jedną z dwóch najchętniej czytanych biografii 2017 roku. Laureatka Grand Prix XXIV Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady za Halinę… — Książkę Górską Roku 2019 oraz — również za Halinę… — laureatka Nagrody Literackiej Zakopanego 2020. W 2021 roku ukazała się jej książka Kotański. Bóg Ojciec. Konfrontacja – opowieść o legendarnym twórcy Monaru. 

(źródło: Wydawnictwo Literackie)

Spotkanie z Anną Kamińską poświęcone będzie w głównej mierze postaci, urodzonej na Kresach, Wandy Rutkiewicz – himalaistki, prekursorki kobiecych zespołów górskich, pierwszej Polki i trzeciej kobiety na świecie, która zdobyła najwyższy szczyt – Mount Everest.

Organizatorzy XXIII Dni Kultury Kresowej: Fundacja na rzecz Pomocy Dzieciom z Grodzieńszczyzny, Towarzystwo Przyjaciół Grodna i Wilna
Współorganizatorzy: Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku, Fundacja Polska Pomoc, Związek Piłsudczyków, Przedszkole Samorządowe nr 27 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Białymstoku

UWAGA: Ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność przybycia. Wydarzenie odbywa się z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego. 

14 marca 2022 r., godz. 18.00 Planszówki Johnny’ego i Mateusza

Zapraszamy do Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku (ul. Marii Skłodowskiej-Curie 14A, aula, VI piętro) na spotkanie z grami planszowymi, karcianymi i kościanymi.

Na uczestników czekać będzie ponad sto planszowych tytułów – gry strategiczne, imprezowe, kooperacyjne, klasyki i gry niszowe. Podczas spotkania za darmo można będzie skorzystać z kolekcji gier planszowych oraz z porady w kwestii wyboru tytułu do rozgrywki, a także poznać nowych ludzi, których łączy wyjątkowe hobby.

Na każdym spotkaniu, prezentowany jest jeden tytuł główny – ciekawa lub trudno dostępna gra z prywatnych zbiorów, do „zagrania” – specjalnie dla Was!

Jesteś zapalonym graczem? A może nie masz pojęcia o planszówkach i chciałabyś się czegoś dowiedzieć? Każdy jest mile widziany!

Główny organizator spotkań: Fundacja Grający Białystok Johnny’ego
Współorganizator: Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku
Patroni medialni: Białystok Online, Radio Akadera

UWAGA: Ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność przybycia. Wydarzenie odbywa się z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego.

24 marca – 6 kwietnia 2022 r. „Miś Mieczysław” – wystawa prac Anny Jaszczuk oraz ks. Kamila Dąbrowskiego 

Książnica Podlaska zaprasza do Galerii Parter (ul. Marii Skłodowskiej-Curie 14 A), gdzie w dniach 24.03 – 6.04 będzie można oglądać wystawę, będącą efektem współpracy grafik Anny Jaszczuk oraz ks. Kamila Dąbrowskiego – kapłana i poety, którzy stworzyli postać Misia Mieczysława. Bohater ów – wedle autorów – powstał z połączenia naukowości i tego, co dziecinne. 

28 marca 2022 r., godz. 18.00 Planszówki Johnny’ego i Mateusza

30 marca 2022 r., godz. 17.00 Spotkanie promujące publikacje Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu

Szczegóły już niebawem. 

Organizatorzy spotkania: Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu oraz Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku 

UWAGA: Ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność przybycia. Wydarzenie odbywa się z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego. 

(źródło: Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku)

zredagowała: Lija Półjanowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok