Maści chłodzące to jedne z najpopularniejszych produktów przeznaczonych do łagodzenia m.in. stanów zapalnych czy też bólów reumatycznych. Tego typu preparaty mają znacznie szersze zastosowanie, dlatego nie dziwi fakt, że cieszą się coraz większą popularnością wśród osób w wieku dojrzałym. Jakie właściwości posiadają maści chłodzące i kiedy warto po nie sięgnąć? Podpowiadamy.

Maść chłodząca w okresie menopauzy

Maści chłodzące okazują się niezwykle skuteczne w minimalizowaniu skutków przekwitania. Jednym z najbardziej dokuczliwych objawów menopauzy są bowiem nagłe uderzenia gorąca czy problem z nadmierną potliwością. Tego rodzaju preparaty dla wielu kobiet w dojrzałym wieku stanowią nieodzowną pomoc w radzeniu sobie z niechcianymi skutkami ubocznymi. Maści chłodzące schładzają rozgrzaną skórę i łagodzą podrażnienia. To jednak nie koniec ich możliwości – dodatkowo przynoszą ukojenie i redukują uczucie gorąca, co może wyraźnie poprawić jakość życia.

Maść końska chłodząca – na bóle mięśni i stawów

Maści chłodzące bardzo często są jednym z produktów, bez których nie mogą obejść się masażyści czy też rehabilitanci. Wynika to z faktu, że posiadają one właściwości rozluźniające i regeneracyjne, dzięki czemu stanowią skuteczną broń w walce z bólami mięśni i stawów. Nie bez powodu maść końska chłodzącanierzadko jest jednym z pierwszych wyborów dla sportowców, którzy oczekują zadowalających efektów w krótkim czasie. W składzie preparatów znajdziemy takie składniki jak m.in. rozmaryn, arnika, kasztanowiec czy też mięty, które wykazują się dobrymi właściwościami chłodzącymi, a także nawilżającymi.

Maść chłodząca – na siniaki, stłuczenia i obrzęki

Dlaczego warto mieć maść chłodzącą pod ręką? Jest ona świetnym rozwiązaniem w przypadku siniaków i drobnych stłuczeń. Posiada ona właściwości kojące i regenerujące, a także zmniejszające dolegliwości bólowe. Wykazuje się również działaniem przeciwzapalnym, co znacznie przyspiesza proces gojenia urazów. Należy jednak pamiętać, aby nie stosować jej na otwarte rany, ponieważ mogą one ulec zaostrzeniu. Z powodzeniem poradzi sobie z obrzękami oraz uczuciem ciężkim dniu, co jest bardzo przydatne w przypadku osób, które wykonują pracę fizyczną lub mają problemy z prawidłowym krążeniem krwi. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, że zarówno maści chłodzące, jak i rozgrzewające wyróżniają się rozluźniającym i przeciwzapalnym działaniem, dlatego też można stosować je miejscowo przy odczuwaniu bólu. Należy jednak unikać stosowania w okolicach twarzy.