W dobie szalejącej pandemii łomżyńscy seniorzy zostali otoczeni opieką i zaopatrzeni w maseczki ochronne, które obecnie są najbardziej poszukiwanym produktem. Urząd Miejski w Łomży zaczął dystrybucję maseczek dla seniorów zanim wprowadzono rządowe obostrzenia – rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów o obowiązkowym zakrywaniu twarzy w miejscach publicznych weszło w życie 16 kwietnia. 

Pracownicy MOPS-u przy szyciu maseczek

W Łomży jest około 16 tysięcy seniorów. Aby wszystkim dostarczyć maseczki pod wskazane adresy, trzeba było zaangażowania wielu instytucji i przede wszystkim wolontariuszy. Prezydent Mariusz Chrzanowski zwrócił się do instytucji i spółek miejskich o pomoc w sfinansowaniu zakupu maseczek, a mieszkańców poprosił o włączenie się w akcję szycia maseczek dla seniorów. Do akcji przystąpili pracownicy ratusza, łomżyńskiej oświaty, Teatru Lalki i Aktora, wojsko oraz osoby prywatne.

Jedni szyli, drudzy przekazywali materiał, następni zajmowali się dystrybucją. Urząd Miasta także zakupił materiał i koordynuje działania. Pierwsze  maseczki, 6000 sztuk, trafiły do seniorów przed Świętami Wielkanocnymi. Dla podopiecznych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łomży, seniorów i pracowników maseczki szyły pracownice Klubu Seniora i pracownicy Dziennego Domu Senior+. Szyją nadal, gdyż zapotrzebowanie jest duże. Szczególnie chodzi o zaopatrzenie w dostateczną ilość maseczek pań, które na co dzień opiekują się w domach osobami starszymi i niepełnosprawnymi. Maseczki dostarczali pod wskazane adresy żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej oraz wolontariusze z Fundacji L.

Początkowo maseczki mieli otrzymać seniorzy 60+ posiadający Łomżyńską Kartę Seniora, ale zdecydowano, że otrzymają je wszyscy seniorzy mieszkający w Łomży. Takich osób jest w mieście 16 tysięcy. Seniorom przekazano pięć tysięcy maseczek, uszytych dzięki wspólnej inicjatywie miasta i Stowarzyszenia Motocyklistów Łomżyńskich Wild Dogs. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji kupiło 5000 maseczek, a Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej 7000. Wszystkie maseczki trafiają do Urzędu Miasta, który rozdysponowuje je nie tylko wśród seniorów. Nie sposób wymienić wszystkich zaangażowanych w tę akcję. 

koszyczek Wielkanocny ze święconką

Działania trwają nadal, bo zaspokajać potrzeby trzeba na bieżąco. O tym, że seniorzy otrzymają maseczki, było wiadomo od dawna, ale nie wiedzieliśmy, że oprócz maseczek seniorzy i podopieczni Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łomży otrzymają coś jeszcze. Ponad 120 święconek wielkanocnych przekazała Fundacja Hagia Marina do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w ramach akcji „Koszyczek Wielkanocny 2020″. Całą akcję koordynował Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku we współpracy z Urzędem Miasta Łomża. Jakże miłe było zaskoczenie, gdy przed świętami do drzwi seniorów  zapukali młodzi żołnierze WOT z maseczkami i symbolicznym wielkanocnym koszyczkiem, w którym znalazło się jajko, sól, kiełbaska, kromka chleba i mała babeczka. Pokarmy były wcześniej poświęcone.

Dziękuję  wszystkim, którzy swoją pracą i zaangażowaniem wywołali uśmiech na twarzach łomżyńskich seniorów i sprawili im wiele radości, zwłaszcza osobom samotnym. To bardzo budujące.

(foto: Marta Kopeć)

                                                                                                                                                   Danuta Waśko
Podlaska Redakcja Seniora Łomża