Bezpłatne warsztaty tradycyjnego śpiewu i tańca, wykłady, koncerty, prezentacje teatru obrzędowego, spotkania śpiewacze i potańcówki. Wszystko w krajobrazie Skansenu w Koźlikach. 

Meandry – letnia szkoła tradycji, fot. Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku

 Przedsięwzięcie organizowane przez Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku będzie realizowane w okresie od 28 sierpnia do 4 września 2022 roku. Meandry odbędą się w skansenie nieopodal miejscowości Koźliki nad rzeką Narew w woj. podlaskim. Warsztaty skierowane są zarówno do osób początkujących, średnio zaawansowanych i zaawansowanych i będą prowadzone w kilku grupach. Warsztaty śpiewu poprowadzą Alla Kovalchuk – folklorystka, śpiewaczka związana z zespołami Silska Muzyka i Rankowa Rosa, Luda Vostrikov – śpiewaczka, animatorka i nauczycielka śpiewu tradycyjnego, kierownik zespołu Horyna z Równego i Iryna Klymenko – etnomuzykolog (doktor sztuki) śpiewaczka grup Drevo i Hurtopravtsi, a uczestnicy zajęć z tańca tradycyjnego będą się szkolić pod kierunkiem Bogumiły i Piotra Zgorzelskich – małżeństwa, które od wielu lat upowszechnia i uczy polskich tańców tradycyjnych w formach niescenicznych i niestylizowanych.

Na warsztaty można zapisać się wypełniając formularz zgłoszeniowy (do 8 sierpnia) dostępny na stronie:  https://pikpodlaskie.pl/event/meandry-letnia-szkola-tradycji-zapisy-na-warsztaty/

Meandry – letnia szkoła tradycji, fot. Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku

Ponadto w ramach Meandrów Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku zaplanował otwarte dla publiczności spotkania z uznanymi zespołami śpiewaczymi i śpiewaczkami z regionu, koncerty, potańcówki i wykłady. Kulminacyjnym momentem będzie koncert podsumowujący letnią szkołę tradycji, na którym zaprezentują się grupy warsztatowe, a koła gospodyń wiejskich przygotują degustację lokalnych potraw. Koncert podsumowujący zakończy potańcówka z Kapelą Sergija Ohrimchuka. To zespół, który bada i wykonuje tradycyjną muzykę instrumentalną z różnych regionów Ukrainy. Repertuar zespołu to muzyka obrzędowa i taneczna od Naddnieprza, Polesia, Podola i Wołyni do Bojkowszczyzny, Huculszczyzny, Łemkowszczyzny, Bukowiny, Nadsania i Zakarpacia. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury. EtnoPolska. Edycja 2022.

źródło i fot.: Podlaski Instytut Kultury

Podlaska Redakcja Seniora Białystok