9 dni, 17 grup teatralnych z kraju i ze świata, ponad 20 wydarzeń artystycznych i wstęp na wszystkie spektakle bezpłatny – to wszystko czeka nas, w ramach trzeciej edycji Festiwalu „Metamorfozy lalek” w Białymstoku.

14 czerwca 2019 r. sceny Białostockiego Teatru Lalek oraz Wydziału Sztuki Lalkarskiej – Filii w Białymstoku Akademii Teatralnej w Warszawie opanują profesjonalne teatry lalek, które zaprezentują najbardziej wartościowe zjawiska i najświeższe trendy we współczesnym teatrze lalkowym dla dorosłych.

Pogram Festiwalu został przedstawiony 30 maja br., na konferencji prasowej w Białostockim Teatrze Lalek, której uczestnikami byli:

Jacek Malinowski – Dyrektor Naczelny i Artystyczny BTL,
Rafał Rudnicki – Zastępca Prezydenta Miasta Białegostoku,
Wiesław Czołpiński – Prorektor Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Filii w Białymstoku – Wydziału Sztuki Lalkarskiej

Festiwal odbędzie się w dniach 14 – 22 czerwca 2019 – powiedział Jacek Malinowski. „Jego organizacja ma na celu prezentację i promocję teatrów, grup teatralnych oraz sztuki lalkowej dla dorosłych, służących przełamaniu stereotypu postrzegania teatru lalkowego jako teatru dla dzieci.

Celem jest też zbliżenie i wzajemne inspirowanie się środowisk artystycznych oraz ukazanie szerokiego spektrum scenicznej twórczości lalkowej prezentowanej przez wybitnych profesjonalnych artystów oraz artystów młodego pokolenia”. Stwierdził również, że „Program Festiwalu obfituje w wiele ciekawych spektakli z Polski i zagranicy (m.in. z Grecji, Japonii, Niemiec, Węgier).

„Metamorfozy Lalek” będą miejscem kilku polskich prapremier zagranicznych spektakli. Wśród nich zobaczymy spektakl „Dom nad jeziorem” w reżyserii Yael Rasooly & Yaara Goldring (Izrael), czy „Bon Voyage i inne kłamstwa” w wykonaniu estońskiego Nuku Theatre.

Na Festiwalu nie zabraknie polskich teatrów. Ze swoimi spektaklami do Białegostoku przyjadą: Teatr Animacji z Poznania („Opowieści z niepamięci”), Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” z Kielc („Makbet”), Wrocławski Teatr Lalek („Pomnik”) czy Teatr Lalki i Aktora w Opolu („Zraniony jeleń”).

Białostocki Teatr Lalek zagra 5 tytułów z bieżącego repertuaru, w tym m.in. „Little shop of horrors” i „Virginię Wolf”. Ponadto w ramach Festiwalu odbędzie się wystawa „Nasz BTL. Scena dla Dorosłych” oraz koncert „William’s Things” inspirowany poezją Wiliama Blake’a w wykonaniu trio Górczyński/Palmer/Wiracki”.

Wiesław Czołpiński, prorektor Akademii dodał – „Podczas Festiwalu nie zabraknie studentów białostockiego Wydziału Sztuki Lalkarskiej. W ramach wydarzeń towarzyszących białostocka publiczność zobaczy spektakl „Matki” w reż. Agaty Kucińskiej czy monodram Karoliny Martin „Trzy ćwierci do śmierci”. Stawiamy na studentów III roku wydziału reżyserii”.

Dziękując Prezydentowi Miasta Białegostoku za dofinansowanie Festiwalu, powiedział: „W całej Polsce nie ma miasta, które bardziej wspierałoby lalkarstwo. Festiwal z darmowym wstępem nie mógłby się odbyć bez wsparcia miasta.”

„Kolejna edycja Festiwal jest świetną promocją Białegostoku – podsumował Rafał Rudnicki, wiceprezydent miasta. Białostocki Teatr Lalek jest znany i ceniony w kraju i za granicą. Dowodzimy, że nawet miasto położone na peryferiach może być centrum sztuki lalkarskiej”.

Szczegółowy program Festiwalu dostępny jest na stronie internetowej BTL.

Festiwal „METAMORFOZY LALEK” jest niekomercyjnym projektem i wstęp na wszystkie spektakle jest bezpłatny. Będą jednak obowiązywały darmowe wejściówki. Można je będzie odebrać osobiście, w kasie Białostockiego Teatru Lalek, już od 6 czerwca (czwartek), od godz. 15.30. Bez możliwości wcześniejszej rezerwacji. Jedna osoba może otrzymać maksymalnie 2 wejściówki, na maksymalnie 5 spektakli (łącznie 10 wejściówek).

Godziny pracy Kasy BTL w dniach 6 – 8 czerwca:

  • czwartek (6 czerwca) – godz. 15.30 – 19.00,
  • piątek (7 czerwca) – godz. 8.00 – 12.00 oraz 15.30 – 19.00,
  • sobota (8 czerwca) – godz. 15.30 – 19.00.

Więcej informacji pod numerem telefonu: 85 742 50 33 oraz 85 742 50 31 wew. 112, 115.

(foto: Maria Beręsewicz)

 

 

Maria Beręsewicz
Redakcja Podlaskiego Seniora Białystok