Stowarzyszenie Szukamy Polski i Podlaska Redakcja Seniora zapraszają osoby 60+ do udziału w ciekawych spotkaniach i warsztatach. Program spotkań w klubowej kawiarence seniorów w piwniczce CAS przy kawie, herbacie i domowym cieście z blachy, jest bogaty i rozpoczyna się już 14 maja. Ale wcześniej 10 maja odbędzie się okrągły stół.

Cykl spotkań inaugurujemy wydarzeniem specjalnym, jakim jest okrągły stół na temat blasków i cieni życia osób 60+ w Białymstoku  „Co jest z nami seniorami?” 10 maja 2019 r. o 10.00 w sali konferencyjnej Centrum Aktywności Społecznej CAS przy ul. św. Rocha 3.

Do okrągłego stołu zapraszamy przedstawicieli organizacji senioralnych i Rady Seniorów,  mieszkańców oraz Prezydenta Miasta Białegostoku i przedstawicieli departamentów realizujących działania na rzecz seniorów.  Przedstawimy wyniki cząstkowych badań potrzeb edukacyjnych seniorów w Białymstoku – przeprowadzone przez Stowarzyszenie Szukamy Polski. A potem szczerze i otwarcie porozmawiamy wspólnie o tym, jaka jest rzeczywistość i przyszłość seniorów w Białymstoku, czy  potrzebne badania potrzeb seniorów w naszym Mieście, Program na Rzecz Seniorów w Białymstoku (strategia), czy wystarczą działania doraźne. Czy  stałe miejsca animujące działania Seniorów (Klub przy Białej i Centrum Wielopokoleniowe KLANZY  na Słonecznym Stoku) zaspokajają potrzeby starszych mieszkańców Białegostoku. Co myślą o tym sami seniorzy?

 

Program spotkań w klubowej kawiarence seniorów

 

Spotykamy się we wtorki i czwartki 10.00 – 14.00 do 11 czerwca a potem od 5 września do końca roku 2019 w Centrum Aktywności Społecznej w Białymstoku przy ul. św. Rocha 3

Polecamy Indywidulane konsultacje komputerowe (pomożemy założyć e-mail i korzystać z poczty elektronicznej oraz poruszać się w świecie Internetu i korzystać z przydatnych aplikacji). W czasie każdego spotkania  przewidziana jest pogadanka i warsztaty prowadzone przez specjalistów, trenerów i animatorów ( 2 godziny). Wstęp wolny.

14 maja 11.00-13.00  – „Przeganiamy stres na wiosnę” spotkanie z psychologiem Jackiem Sochackim. Jak reagować, kiedy pojawia się stres, jak nie dać mu się zjeść, jak nad nim panować i pomagać innym.

16 maja 11.00 -13.00  – Kobiecość, męskość – wszystko gra gra planszowa, którą poprowadzi  Grzegorz Stefaniak ze Stowarzyszenia 9Dwunastych. Czy kobiety i mężczyźni mają równe prawa? W teorii tak, a jak jest w praktyce? Jakie są konsekwencje takich nierówności?

21 maja 11.00 -13.00 „ Zenek” film o harcerzu Zenku Borowskim i spotkanie z panem Jerzym Koszewskim – kolegą Zenka – oraz producentem filmu Janem Oniszczukiem – prezesem Stowarzyszenia Szukamy Polski.

23 maja 11.00 – 13.00 – Krótki kurs szybkiego czytania dla seniorów – warsztaty Dominika Sołowieja. Szybkie czytanie jest  swoistą gimnastyką dla mózgu nasz umysł warto utrzymywać w świetnej formie – również po 60 – tym roku  życia. Czytanie to proces złożony – rozbudowuje pamięć, analizę, zdolność koncentracji, pobudza wyobraźnię. Czytanie można przyspieszyć i to właśnie będziemy ćwiczyć na warsztatach.

28 maja  11.00 – 13.00 „Sklejki Poetyckie” – warsztaty Marcina Kozińskiego, stypendysty Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ideą warsztatów jest zabawa dadaistów, opisana przez T. Tzarę (1896-1963): „Włóżcie słowa do kapelusza, wyciągnijcie na chybił trafił, otrzymacie poemat”. Układanie wierszy z wylosowanych słów i budowanie z nich konstrukcji ma na celu kształtowanie twórczego myślenia, rozwój wyobraźni, ale i obalenie mitu, że poezja jest czymś mocno elitarnym. Powstałe na zajęciach wiersze/kolaże stworzą wystawę, którą zaprezentujemy w CAS.

30 maja 11.00 -13.00 Śpiewnik Seniora – śpiewać każdy może –  integracja seniorów poprzez wspólne śpiewanie – warsztaty śpiewu najpiękniejszych, popularnych piosenek – z towarzyszeniem muzyki na żywo, każdy z uczestników otrzyma specjalnie przygotowany śpiewnik, który będzie mógł zabrać na pamiątkę

4 czerwca 11.00 -13.00  – „Camino de Santiago – 1 400 000 kroków do poznania siebie”– opowieść i  prezentacja  Marcina Nawrockiego. O podróży szlakiem francuskim przez Pireneje do Santiago de Compostella w północno-zachodniej Hiszpanii.

6 czerwca 11.00-13.00 – „Słoneczne piosenki na wakacje” – śpiewnik seniora cz.2. integracja seniorów poprzez wspólne śpiewanie – warsztaty śpiewu  popularnych piosenek na wakacje,  każdy z uczestników otrzyma specjalnie przygotowany śpiewnik, który będzie mógł zabrać na pamiątkę.

11 czerwca  11.00 -13.00 „Konflikt pokoleń” spotkanie z psychologiem Jackiem Sochackim. Dlaczego kiedyś było jakoś fajniej i dlaczego młodzi ludzie zupełnie inaczej żyją, mówią, uczą się i odpoczywają …niż my? Jak znaleźć nić porozumienia z młodszymi pokoleniami?

Uwaga w lipcu i sierpniu nie będzie zajęć, przerwa wakacyjna trwać będzie do 5 września 2019Program zajęć od 5 września do grudnia 2019 przedstawimy w późniejszym terminie.

Informacje o zajęciach i kontakt– Punkt Informacji dla Seniorów (PINSE) , św. Rocha 3 – czynny wtorku, czwartki i piątki od 10.00 – 14.00  oraz na portalu: podlaskisenior.pl.

Posłuchaj audycji Wojciecha Kujałowicza w Polskim Radiu Białystok


Podlaska Redakcja Seniora
Stowarzyszenie Szukamy Polski

 

.