Stowarzyszenie Szukamy Polski i Podlaska Redakcja Seniora zapraszają osoby 60+ do udziału w ciekawych spotkaniach i warsztatach. Program spotkań w klubowej kawiarence seniorów w piwniczce CAS przy kawie, herbacie i domowym cieście z blachy, jest bogaty i rozpoczyna się już 14 maja.
Wcześniej, w piątek, 10.maja, odbyło się spotkanie przy okrągłym stole.

Program spotkań w klubowej kawiarence seniorów

Spotykamy się we wtorki i czwartki 10.00 – 13.00 do 11 czerwca a potem od 5 września do końca roku 2019 w Centrum Aktywności Społecznej w Białymstoku przy ul. św. Rocha 3

Polecamy indywidualne konsultacje komputerowe (pomożemy założyć e-mail, pokażemy jak korzystać z poczty elektronicznej i poruszać się w świecie Internetu oraz korzystać z przydatnych aplikacji). W czasie każdego spotkania  przewidziana jest pogadanka i warsztaty prowadzone przez specjalistów, trenerów i animatorów (2 godziny). Wstęp wolny.

14 maja 11.00-13.00  – „Przeganiamy stres na wiosnę” spotkanie z psychologiem Jackiem Sochackim. Jak reagować, kiedy pojawia się stres, jak nie dać mu się zjeść, jak nad nim panować i pomagać innym.

16 maja 11.00 -13.00  – Kobiecość, męskość – wszystko gra gra planszowa, którą poprowadzi  Grzegorz Stefaniak ze Stowarzyszenia 9Dwunastych. Czy kobiety i mężczyźni mają równe prawa? W teorii tak, a jak jest w praktyce? Jakie są konsekwencje takich nierówności?

21 maja 11.00 -13.00 „ Zenek” film o harcerzu Zenku Borowskim i spotkanie z panem Jerzym Koszewskim – kolegą Zenka – oraz producentem filmu Janem Oniszczukiem – prezesem Stowarzyszenia Szukamy Polski.

23 maja 11.00 – 13.00 – Krótki kurs szybkiego czytania dla seniorów – warsztaty Dominika Sołowieja. Szybkie czytanie jest  swoistą gimnastyką dla mózgu nasz umysł warto utrzymywać w świetnej formie – również po 60 – tym roku  życia. Czytanie to proces złożony – rozbudowuje pamięć, analizę, zdolność koncentracji, pobudza wyobraźnię. Czytanie można przyspieszyć i to właśnie będziemy ćwiczyć na warsztatach.

28 maja  11.00 – 13.00 „Sklejki Poetyckie” – warsztaty Marcina Kozińskiego, stypendysty Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ideą warsztatów jest zabawa dadaistów, opisana przez T. Tzarę (1896-1963): „Włóżcie słowa do kapelusza, wyciągnijcie na chybił trafił, otrzymacie poemat”. Układanie wierszy z wylosowanych słów i budowanie z nich konstrukcji ma na celu kształtowanie twórczego myślenia, rozwój wyobraźni, ale i obalenie mitu, że poezja jest czymś mocno elitarnym. Powstałe na zajęciach wiersze/kolaże stworzą wystawę, którą zaprezentujemy w CAS.

30 maja 11.00 -13.00 Śpiewnik Seniora – śpiewać każdy może –  integracja seniorów poprzez wspólne śpiewanie – warsztaty śpiewu najpiękniejszych, popularnych piosenek – z towarzyszeniem muzyki na żywo, każdy z uczestników otrzyma specjalnie przygotowany śpiewnik, który będzie mógł zabrać na pamiątkę

4 czerwca 11.00 -13.00  – „Camino de Santiago – 1 400 000 kroków do poznania siebie”– opowieść i  prezentacja  Marcina Nawrockiego. O podróży szlakiem francuskim przez Pireneje do Santiago de Compostella w północno-zachodniej Hiszpanii.

6 czerwca 11.00-13.00 – „Słoneczne piosenki na wakacje” – śpiewnik seniora cz.2. integracja seniorów poprzez wspólne śpiewanie – warsztaty śpiewu  popularnych piosenek na wakacje,  każdy z uczestników po zakończeniu panelu „Śpiewnik seniora”, otrzyma specjalnie przygotowany śpiewnik, który będzie mógł zabrać na pamiątkę.

11 czerwca  11.00 -13.00 – „Konflikt pokoleń” spotkanie z psychologiem Jackiem Sochackim. Dlaczego kiedyś było jakoś fajniej i dlaczego młodzi ludzie zupełnie inaczej żyją, mówią, uczą się i odpoczywają …niż my? Jak znaleźć nić porozumienia z młodszymi pokoleniami?

Proponujemy również darmowe konsultacje komputerowe dla seniorów oraz częstujemy kawą i domowym ciastem.

Uwaga w lipcu i sierpniu nie będzie zajęć, przerwa wakacyjna trwać będzie do 5 września 2019
Program zajęć od 5 września do grudnia 2019 przedstawimy w późniejszym terminie.

Piszą o nas:

Gazeta Współczesna
Gazeta Wyborcza
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Białymstoku

 

Informacje o zajęciach i kontakt– Punkt Informacji dla Seniorów (PINSE) , św. Rocha 3 – czynny wtorku, czwartki i piątki od 10.00 – 14.00  oraz na portalu: podlaskisenior.pl.

Podlaska Redakcja Seniora
Stowarzyszenie Szukamy Polski