17 grudnia 2017 roku już po raz dziesiąty na Rynku Kościuszki w Białymstoku odbyła się Wigilia Ekumeniczna. Inicjatorem corocznych spotkań jest Prezydent Miasta Białegostoku i Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie “Droga”.

 

 

 

Stowarzyszenie to istnieje od 1991 roku, a założył je ojciec Edward Konkol. Celem “Drogi” jest pomoc osobom biednym, bezdomnym, wykluczonym społecznie. W tym roku na Boże Narodzenie zorganizowało zbiórkę zabawek, słodyczy dla dzieci i wsparło rodziców, którzy odzyskują swoje pociechy z placówek opiekuńczych.

 

Wigilia Miejska jest organizowana głównie z myślą o osobach samotnych, ubogich i bezdomnych, ale przychodzą na nią liczni mieszkańcy miasta. Spotkanie wigilijne to wspólne śpiewanie kolęd, dzielenie się opłatkiem, zapalanie zimnych ogni. Osoby ubogie otrzymały gotowe produkty żywnościowe na Boże Narodzenie. W tym roku można było posłuchać kolęd w wykonaniu Chóru Katedralnego “Winnica”, Chóru z Uniwersytetu Medycznego i Prawosławnego z Parafii w Zaściankach.

Ojciec Edward Konkol podziękował za liczną obecność mieszkańców, nie tylko tych potrzebujących, ale także tych, którzy przyszli, aby przełamać się opłatkiem oraz śpiewać kolędy. Miejska wigilia to okazja, by nie tylko nakarmić ludzi żyjących w niedostatku, ale by zauważyć drugiego człowieka i przekazać mu życzliwe spojrzenie. Podziękował przedsiębiorcom, którzy ofiarowali produkty żywnościowe ubogim.

 

Prezydent Tadeusz Truskolaski złożył podziękowania organizatorom i ofiarodawcom, życzył mieszkańcom Białegostoku, aby doświadczając radości świąt potrafili dzielić się chlebem i dobrocią z najbardziej potrzebującymi. W imieniu swoim i władz miasta życzył wszystkim zdrowych, spokojnych i pełnych miłości świąt Bożego Narodzenia.

Arcybiskup Tadeusz Wojda Metropolita Białostocki zaprosił wszystkich mieszkańców za rok, ale w jeszcze większym gronie, aby się spotkać, śpiewać kolędy, nieść miłość, dobroć w sercu. Życzył, żeby nadchodzące święta były dla każdego człowieka czasem pokoju, radości i nadziei. Ważne jest to, że kiedy się ma nawet najmniejszą cząstkę dobra, trzeba umieć dzielić się nią z innymi.

Arcybiskup Białostocko-Gdański Jakub powiedział, że przed Bogiem nie jest ważny stan posiadania, tylko dobre serce, umiejętność przełamania się chlebem ekumenicznym z każdym człowiekiem. Podziękował mieszkańcom za przybycie, ludziom dobrej woli, którzy przygotowali uroczystość i potrawy na stół wigilijny. Życzył zdrowia, miłości, wiary w miłość i w przezwyciężanie trudności życiowych.

 

Teresa Rafałowska i Lija Półjanowska

Podlaska Redakcja Seniora Białystok