Nowa współpracowniczka naszej redakcji, pochodząca z Czeczenii, absolwentka Szkoły  podst. w Białymstoku. Lubi gotować i podzieliła się z nami przepisem na jej ulubione czeczeńskie danie.

 Co to jest ŻIŻIG GALNASZ?

Narodowe danie czeczeńskie (które organizm łatwo przyswaja), występujące również w Inguszetii pod nieco inną nazwą dulh haltym. Danie wykonuje się z bardzo małej ilości składników jak i inne czeczeńskie dania. Cała tajemnica polega na ugotowaniu mięsa o doskonałej jakości. Kluseczki zawsze skręcane są ręcznie. Potrzebuje mało produktów, a jednak stanowi ono atrakcję na weselach, uroczystościach rodzinnych. Cała tajemnica tkwi w świeżych składnikach i perfekcji w przygotowaniu poszczególnych procesów.

Składniki (dla 5 osób):

Kolejność dodawania składników
  • wołowina, baranina, kurczak, (jakiekolwiek mięso oprócz wieprzowiny) 1,5 kg
  • woda
  • mąka
  • sól
  • czosnek

Do dania potrzebujemy tłustej baraniny lub tłustej wołowiny, dobrze aby mięso było na kości. Mięso gotujemy w wodzie, w momencie gdy na powierzchni wody zaobserwujemy piankę – zbieramy ją i solimy. Mięso gotujemy aż do jego zmiękczenia.  Po ugotowaniu mięso wydobywamy z powstałego bulionu, następnie zbieramy tłuszcz powstały w wyniku gotowania z powierzchni, będzie on potrzebny do sosu.

Zagniatanie ciasta
Zagniatanie ciasta
Produkcja kluseczek
Produkcja kluseczek
 Kluseczki przygotowane do gotowania
Kluseczki przygotowane do gotowania

Sposób robienia klusek

Kluski robimy z mąki pszennej i zimnej  wody, solimy do smaku, zagniatamy, wyrabiamy dokładnie ciasto. Ciasto wałkujemy na grubość około 1 cm i tniemy na paski o szerokości 2 cm. Paski te następnie tniemy na odcinki o długości około 0,5 cm. Powstają w ten sposób prostokąciki o wymiarach 2 cm na 0,5 cm i o grubości 1cm. Takie kawałki ciasta rozgniatamy, przyciskając oraz rozgniatając trzema palcami i pociągając po powierzchni – powinniśmy uzyskać kluseczki jak na załączonej fotografii. gotować w bulionie, w którym gotowano mięso, aż do ugotowania.

Sos do dulh haltym

Sos. Przygotowujemy na bazie wcześniej odłożonego tłuszczu zebranego z bulionu po gotowaniu mięsa, dodajemy jeszcze trochę bulionu, wyciśnięty czosnek (2 główki), troszkę soli.

 

 

Sposób podania

Mięso i kluski wykładamy na talerzu. Sos podajemy w małej miseczce, którą możemy podać osobno, ale bardziej poprawnie jest postawić ją na talerzu i wokół niej wyłożyć mięso i kluski. Danie spożywamy poprzez wcześniejsze namoczenie tak mięsa, jak i kluseczek w sosie czosnkowym.

 

 

Sposób podania potrawy

Kaloryczność potrawy

Jedna porcja zawiera – 955 kcal
białka – 35 g                      9%
tłuszcze – 9 g                     2%
węglowodany – 183 g         13%

40% od codziennej normy (zależności od wieku, wagi i aktywności fizycznej).

Khava Shamurzaeva

Zredagowała Jolanta Falkowska
Podlaska Redakcja Seniora