Dlaczego taki tytuł, skądinąd bardzo pozytywnie wpływający na nasz stan ducha i ciała, łagodzący napięcia, likwidujący stres, stwarzający niepowtarzalną atmosferę? Otóż 4 października 2018  odwiedził nas w Kolnie zespół Miód Na Serce, grający muzykę tradycyjną, głównie utwory z regionu kurpiowskiego.  Tercet i to wcale nie egzotyczny.


Agnieszka, Dorota i Paweł, niezwykle sympatyczne, uśmiechnięte, stwarzające rodzinną atmosferę, osoby. Pasjonaci posiadający wiedzę o regionie. Wszyscy uzdolnieni muzycznie i wokalnie, emanujący siłą przyciągającą widza.Ponad 2-godzinne spotkanie obfitowało w spektakularne wydarzenia, czasami wręcz zaskakujące, oczywiście pozytywnie. Było tam wszystko i historia, zwyczaje, stroje, i  twórcza moc instrumentów.

Wielu uczestników spotkania pochodzi z Kurpiowszczyzny, stąd też był to dla nich w pewnym sensie powrót do dzieciństwa. Jeden z członków zespołu prowadzący koncert,  był dla nas przewodnikiem po meandrach tematu. A mnie skłonił do refleksji.

Co ma wspólnego Kolno z Mazowszem? Przypomniałem sobie chwile przyjazdu do Kolna przed 40 laty i zdziwienie na widok  książki pod tytułem „Kolno na Mazowszu”. Do dziś pamiętam ten tytuł i dalej  nie wiem, czy jestem mieszkańcem Mazowsza, czy Kurpi, ale Kolnianinem na pewno. Co prawda jeszcze nie „pniokiem”, ale już nie „ptokiem”, czy „krzokiem”.

Prowadzenie koncertu  ubarwiała muzyką i piosenki kurpiowskimi. Początkowo widzowie trochę nieśmiało reagowali, ale z czasem reakcje były coraz odważniejsze, a pod koniec odbyło się, i to kilkunastominutowe, wspólne śpiewanie, a nawet nieśmiała próba tańca. Nie spotkałem studenta Uniwersytetu Trzeciego Wieku, który byłby niezadowolony z  tego, wspólnego  z zespołem,  spędzenia czasu.

Dla mojej żony, Łowiczanki, i dla mnie, człowieka z Kaszub, ten kontakt był prawdziwą skarbnicą wiedzy o regionie. Myślę, że uczestnicy tego show czekają na na następne tego typu imprezy. p

 

                                                                                                 Eugeniusz Regliński
Podlaska Redakcja Seniora Białystok