W niedzielę (7 lipca) w sercu Białegostoku królować będzie lekkoatletyka, a w szczególności konkurencje techniczne. Czołówka polskich zawodników oraz utytułowani sportowcy ze świata wystartują w drugiej edycji plenerowego Mityngu Gwiazd.

 

Po ostatnich sukcesach lekkoatletów w Diamentowej Lidze, niedzielny Mityng Gwiazd na Rynku Kościuszki zapowiada się bardzo emocjonująco. W nietypowej, jak na wydarzenie sportowe przestrzeni, na trzech specjalnie zaaranżowanych arenach, rozegranych zostanie pięć konkursów: pchnięcia kulą kobiet i mężczyzn, skoku wzwyż kobiet i mężczyzn oraz skoku o tyczce mężczyzn. Do rywalizacji przystąpi około 30 zawodników i zawodniczek, a wśród nich medaliści olimpijscy, mistrzostw świata i Europy.

 

 

foto: pixabay

– Białostocki Mityng Gwiazd to impreza lekkoatletyczna, która w widowiskowej i dostępnej dla wszystkich formule zaprezentuje „królową sportu” na bardzo wysokim poziomie – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki. – To świetna okazja do obejrzenia gwiazd międzynarodowej lekkoatletyki na żywo, kibicowania im, a także zdobycia ich autografów. To także impreza dla całych rodzin, warto 7 lipca wybrać się na Rynek Kościuszki. Zapraszam.

Darlan Romani – zwycięzca ostatniego mityngu Diamentowej Ligi w San Francisco ustanowił nowy rekord życiowy i pokonał mistrza olimpijskiego, mistrza świata i mistrza Europy Michała Haratyka. Brazylijczyk pchnął kulę na 22,61 m i wdarł się do najlepszej dziesiątki wszech czasów. Obaj kulomioci ostatnio prezentują wysoką formę i w Białymstoku powalczą o nowy rekord mityngu, który od tamtego roku należy do Brazylijczyka. Do zawodników dołącza Jakub Szyszkowski, który po raz pierwszy w karierze chciałby przekroczyć 21 m. Na liście startowej jest również O’Dayne Richards – brązowy medalista Mistrzostw Świata z 2015 roku z Pekinu, który przed dwoma laty ustanowił swój najlepszy dotychczas rezultat – 21,96 m, będący rekordem Jamajki.

W rywalizacji pchnięcia kulą kobiet – triumfatorka z Rynku Kościuszki sprzed roku Paulina Guba i białostoczanka Klaudia Kardasz powalczą z halową wicemistrzynią świata Daniell Thomas Dodd z Jamajki, która na ostatnim mityngu Diamentowej Ligi była druga, w ostatnich konkursach regularnie przekracza 19 m.

W skoku wzwyż, białostocka gwiazda lekkoatletyki – Kamila Lićwinko, powalczy o minimum na mistrzostwa świata. O wysokie skakanie zadbają również finalistki Mistrzostw Świata i Igrzysk Olimpijskich Levern Spencer oraz mistrzyni Azji Svetlana Radzivil.

Wśród mężczyzn to samo zadanie stoi przed Sylwestrem Bednarkiem. Jedyny Polak w stawce o zwycięstwo będzie rywalizował m.in. z byłym mistrzem świata Donaldem Thomasem z Bahamów oraz aktualnym medalistą Mistrzostw Europy z Berlina Ilyą Ivanyukiem.

O najwyższe loty na Rynku Kościuszki zadbają tyczkarze. Wystartuje dwóch „sześciometrowców”: Piotr Lisek i Timur Morgunow z Rosji, z którymi rywalizować będą aktualny brązowy medalista halowych Mistrzostw Europy Szwed Melker Jacobssen oraz regularny uczestnik ostatnich mityngów Diamentowej Ligi Amerykanin Cole Walsh. Na liście startowej jest również były mistrz Europy Robert Sobera.

Mityng Gwiazd na Rynku Kościuszki będzie transmitowany na antenie TVP Sport. Białostocki Ośrodek Sportu i Rekreacji imprezę organizuje z agencją AthleTeam Marcin Rosengarten we współpracy z Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki, który w tym roku obchodzi 100-lecie istnienia.

Program Mityngu Gwiazd na Rynku Kościuszki (7 lipca):

  • godz. 11.00-12.00 – zabawa z lekkoatletyką, zajęcia dla dzieci i rodziców
  • godz. 12.00-13.00 – rozgrzewka zawodników
  • godz. 13.00-15.45 – zawody

 

(źródło: Kamila Bogacewicz, Departament Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Białymstoku, białystok.pl)

Podlaska Redakcja Seniora Białystok