Wszyscy emeryci i renciści mogą już pobrać elektroniczną wersję legitymacji ZUS- mLegitymację. Będzie można przechowywać ją na własnym urządzeniu mobilnym, np. telefonie, przy wykorzystaniu bezpłatnej aplikacji mObywatel.

 Każdy emeryt czy rencista, który przed 1 stycznia 2023 r. otrzymał z ZUS legitymacje w formie spersonalizowanej karty identyfikacyjnej, będzie mógł również pobrać legitymację w wersji elektronicznej. Udostępnienie tej formy legitymacji odbywa się automatycznie. Takie osoby będą mogły korzystać z obu wersji dokumentu –  tradycyjnej i elektronicznej.

Od 1 stycznia 2023 r. legitymacje emeryta-rencisty będą wydawane domyślnie przez ZUS w formie elektronicznej. Będzie można z nich korzystać na własnym urządzeniu mobilnym, np. na telefonie, przy użyciu bezpłatnej aplikacji mobilnej mObywatel. Aby ją pobrać, wystarczy w aplikacji wybrać opcję „Dodaj dokument” i na wyświetlonej liście dokumentów wskazać Legitymacja emeryta-rencisty – informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

MLegitymacja działa tak, jak tradycyjny dokument. Pokazując ją na ekranie smartfona, osoba uprawniona potwierdzi, że jest emerytem lub rencistą i skorzysta z ulg oraz uprawnień jej przysługujących, np. zniżek do biletów.

Emeryci lub renciści, którzy chcieliby otrzymać tradycyjną legitymację w formie plastikowej karty, będą musieli złożyć w tej sprawie wniosek (formularz ERL).

 

Co ważne, legitymacje emerytów i rencistów, które zostały wydane przed 2023 rokiem, są aktualne, zgodnie z nadanym terminem ważności

Źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych