17 maja 2019 r. w sokólskiej kawiarni „Lira” mieliśmy okazję podziwiać aktywność teatralną naszych koleżanek i kolegów z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Sokółce.

Ich poprzednia praca jako „grupy scenicznej” miała zupełnie inny charakter. Były to krótkie inscenizacje lub zabawne historyjki. Po nowym roku opieki reżyserskiej podjął się Mateusz Tymura i się zadziało. Początkowo wszyscy byli nastawieni bardzo sceptycznie, bo „Igraszki z diabłem” to i sztuka trudna, i praca z lalkami. Od każdego aktora wysłuchiwałam biadolenia, że są za starzy, że nie poradzą sobie z tekstem. Już miałam iść na próbę na rozmowę, ale jakoś nie złożyło się i całe szczęście. Z późniejszych rozmów dowiadywałam się, że każdy musiał zrobić „swoją” lalkę i że próby są w toku.

Przyszedł dzień sprawdzianu. Sala co prawda nie była wypełniona po brzegi, ale sceneria wskazywała na teatrzyk kukiełkowy. Pewnie tak jak ja, widzowie mieli stereotypowe spojrzenie na pracę z kukiełkami. Całość wypadła rewelacyjnie, o drobnych potknięciach szybko zapomniano.

Brawami dziękowano aktorom i reżyserowi, którzy po przedstawieniu pokazali się ze swoimi kukiełkami przed sceną. Wszyscy byli bardzo przejęci i odbierali zasłużone gratulacje.

Niestety czekała ich jeszcze próba, ponieważ następnego dnia jechali do Krynek na XXIII Powiatowy Przegląd Zespołów Artystycznych Seniorów „ARS 2019”.

Tak więc pokaz pracy warsztatowej amatorskiej grupy teatralnej „Zawsze młodzi” za nami. Życzymy dalszych sukcesów.

zdjęcia: Lila Asanowicz

 

Lila Asanowicz
Podlaska Redakcja Seniora Sokółka