Mimo zachodzących zmian okres „jesieni życia” w dziedzinie mody pozostaje nadal pod wpływem wielu stereotypów. Prasa kobieca, magazyny modowe i blogi internetowe mówią, że moda ludzi dojrzałych nie musi być nudna i bezbarwna. Prześcigają się w udowodnieniu tego hasła. 

Dwoje uśmiechniętych, starszych ludzi patrzy na wystawę sklepu. Kobieta ubrana jest w białą marynarkę w czarne pasy. Mężczyzna ma na sobie różową koszulę_fot.pixabay.com

A jak jest w rzeczywistości? Czy dzisiejszy senior jest rzeczywiście szary i niewidoczny w tłumie?
Czy senior musi być modny? Oglądając w Internecie i magazynach modowych propozycje stylizacji srebrnowłosych modeli miałam mieszane uczucia. Z jednej strony są to propozycje pokazujące, że moda osób dojrzałych jest stylowa, barwna i pełna energii, z drugiej zaś odniosłam wrażenie, że propozycje kreatorów mody odzwierciedlają bardziej ich poczucie piękna i kreatywność. Moda dla osób 60+ lansowana jest często przez modelki 20+. Proponowane stylizacje są bardzo kolorowe, można powiedzieć, wręcz awangardowe. Moim zdaniem, nie w każdą z proponowanych kreacji senior się ubierze i wyjdzie na ulicę.

Dojrzały wiek zaczyna być modny. Branża modowa, podobnie jak farmaceutyczna i kosmetyczna oraz media zdały sobie sprawę, że seniorzy stanowią atrakcyjną grupę konsumentów. Powstają przedsiębiorstwa odzieżowe oferujące seniorom ubrania przeznaczoną tylko dla nich. Rynek modowy oferuje im odzież dostosowaną do pory roku: wiosenną, letnią, jesienną i zimową. Są firmy specjalizujące się w szyciu bielizny dziennej i nocnej dla osób dojrzałych. Inne z kolei produkują kreacje wizytowe i wieczorowych tylko dla 60+. Są też zakłady produkcyjne zajmujące się wytwarzaniem dodatków do proponowanych kreacji dla seniorów.

Trzy rozbawione kobiety na leśnej drodze. Idą taneczym krokiem, ubrane są w kolorowe letnie stroje_fot. Wojciech Biegański

Jednak tytuły artykułów, typu „Te kobiety ogłaszają rewolucję stylu! Precz z babcinymi ciuchami!”, „Z szarych dorosłych wyrastają kolorowi seniorzy” czy „O czym pamiętać wybierając odzież dla seniora”?pokazują, że w społeczeństwie naszym utarło się przekonanie, że senior to osoba nie przywiązująca wagi do swojego wyglądu, ubierająca się w workowe, szare ubrania. 

A tak przecież nie jest. Wystarczy wyjść na ulicę, do kawiarni, czy do parku. Spotkamy tam ludzi w wieku wczesnej i późnej starości zadbanych, ubranych w eleganckie, kolorowe ubrania na co dzień i od święta.

Szczególną uwagę zwróciłam na język, w jakim udzielane są porady dotyczące mody osób dojrzałych. Często używa się określeń „wybierając ubrania dla seniora”, „dobierając odzież dla seniora”, „nie dopuszczaj, aby senior…” Czytając te słowa odniosłam wrażenie, że nas seniorów traktuje się jak osoby bezradne, nie mające swojego zdania, uzależnione od innych w kwestii ubioru. 

Usprawiedliwieniem takiego stanu rzeczy może być tylko sytuacja, kiedy zachodzi potrzeba kupna odzieży dla osób starszych leżących i niepełnosprawnych.

Uważam, że to, jak senior ma wyglądać, zależy wyłącznie od niego, jego osobowości, upodobań i możliwości finansowych, a nie od jego metryki i wzorców narzucanych przez media i przemysł. Nie będziemy trendy tylko dlatego, że mamy na sobie markowe ubranie ( nie zawsze odpowiednie do naszej figury lub stylu ubierania się). Elegancja nie ma nic wspólnego za podążaniem za modą i zasobnością naszych portfeli.

Dwie starsze kobiety siedzą na ławce. Ubrane są w różowe spodnie i kolorowe bluzki. Jedna z nich ma na głowie żółty kapelusz_fot.pixabay.com

W ostatni wtorek października 2022 r. spotkałam się w E-kawiarence KLANZA z koleżankami z Aktywnego Klubu Seniora. Spotkanie, które przygotowałam było poświęcone tematyce związanej z modą wieku dojrzałego. Oglądałyśmy film z pokazu mody dla seniorów zorganizowany i przeprowadzony przez seniorki 60+. Obejrzałyśmy również zdjęcia propagujące modę męską oraz zapoznałyśmy się z artykułem „Francuski styl -5 powodów, dla których Francuzki wyglądają młodo w wieku 60+”. Dyskusja była bardzo ciekawa. 

Zaowocowała wspólnymi wnioskami.

1. My, seniorki, jesteśmy świadomi konieczności dbania o zdrowie i swój wygląd. Dobrze, że są projektanci lansujący modę przeznaczoną dla osób 60+. Jeżeli mamy na to chęć, możemy wzorować się na ich propozycjach, przełamywać zakorzenione schematy i eksperymentować z garderobą zgromadzoną w naszych szafach. Ubieramy się w to, w czym czujemy się dobrze i swobodnie. Nie boimy się kolorów, a wręcz odwrotnie, lubimy bawić się kolorem. Tworzenie własnych, ciekawych zestawów ubioru jest jednak sprawą indywidualną każdej z nas.

2. Dobrze, że są styliści piszący o tym, jaki krój i dodatek jest odpowiedni dla danej sylwetki. Są to bardzo cenne wskazówki szczególnie dla osób, które wcześniej, z braku odpowiedniej wiedzy lub czasu nie zwracały na to uwagi. Bardzo ważną rzeczą jest umiejętność doboru fasonu stroju do sylwetki. Istotny jest również właściwy dobór koloru do typu urody. Okazuje się, że znajomość swoich atutów, to już połowa sukcesu.

3. Podobnie wygląda sprawa dotycząca makijażu. Zdajemy sobie sprawę z tego, że zbyt mocny makijaż nie zawsze jest odpowiedni dla dziewczyn w dojrzałym wieku. Zamiast ujmować, dodaje nam lat. Są jednak panie, które swój piękny wykrój ust lub oryginalny kształt oczu powinny nadal podkreślać mocniej przy pomocy pomadki i maskary.

4. Przejście na emeryturę nie pozbawiło nas potrzeby bycia piękną i atrakcyjną. Zdajemy sobie sprawę z tego, że ubiór nam w tym pomaga i dodaje pewności. Jesteśmy ciekawe nowinek modowych i tego, co jest trendy. Nie chcemy jednak, by kreatorzy mody i styliści narzucali nam sposób ubierania się. Nasz wygląd zależy tylko od nas.

Źródła:

https://tafun.info/francuski-styl-5-powodow-dla-ktorych-francuzki-wygladaja-mlodo-w-wieku-60/

https://arkadiacare.pl/odziez-dla-seniora

Anna Anchimowicz
Podlaska Redakcja Seniora Białystok