Już w piątek 15 września o godz.19.00 na deskach Opery i Filharmonii Podlaskiej można będzie obejrzeć polską premierę musicalu Doktor Żywago z muzyką Lucy Simon, w reżyserii Jakuba Szydłowskiego.

Doktor Żywago to jedna z najpiękniejszych w literaturze światowej opowieści o miłości w czasach rewolucji. Pełne emocji, ponadczasowe „love story” oczarowuje i porusza do głębi kolejne pokolenia fanów. Zawiłe losy tytułowego bohatera lekarza, poety – Jurija Żywago i jego kochanki Lary Guichard rozgrywają się na tle historycznych przemian Rosji – od początku XX wieku, przez rewolucję lutową i październikową, wojnę domową, aż do lat trzydziestych XX w. Musical, którego polską premierę przygotowała Opera i Filharmonia Podlaska jest adaptacją nagrodzonej literackim Noblem powieści Borysa Pasternaka – przez wiele lat zakazanej w sowieckiej Rosji.

Libretto białostockiej inscenizacji jest oparte na powieści Borysa Pasternaka, swą koncepcją sięga także do hollywoodzkiej adaptacji. Polskiego przekładu tekstu dokonał Daniel Wyszogrodzki. Kierownictwo muzyczne nad spektaklem objął Grzegorz Berniak, dyrygent na stałe współpracujący z Operą i Filharmonią Podlaską. Reżyserii inscenizacji podjął się Jakub Szydłowski. Za warstwę scenograficzną spektaklu odpowiada Mariusz Napierała, który jest również autorem plakatu do musicalu, za kostiumy – Anna Chadaj. Choreografię przygotował Jarosław Staniek, słynący z realizacji takich hitów musicalowych, jak Jesus Christ Superstar, Chicago czy Hair.

Obsada musicalu to artyści z wielkim doświadczeniem i wspaniałymi głosami. W tytułowej roli Jurija Żywago wystąpią Rafał Drozd, Łukasz Zagrobelny, Lary – Agnieszka Przekupień, Paulina Janczak i Anna Gigiel, Wiktora Komarowskiego – Damian Aleksander, Tomasz Steciuk, Dariusz Kordek, Toni – Monika Ziółkowska, Monika Bestecka, Dorota Białkowska, Strielnikowa– Tomasz Bacajewski, Marcin Wortmann, Bartłomiej Łochnicki.

Wystąpią zespoły: Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej pod batutą Grzegorza Berniaka, Chór pod kierownictwem Violetty Bieleckiej, oraz artyści Chóru Dziecięcego kierowanego przez Ewę Barbarę Rafałko i tancerze.

– Nasza najnowsza premiera to święto polskiej sceny musicalowej – mówi Damian Tanajewski, dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej. – Na deskach Opery i Filharmonii Podlaskiej mamy zaszczyt zaprezentować polską premierę musicalu Doktor Żywago. Światowa premiera musicalu odbyła się w Sydney w 2011 roku. Na szczególną uwagę zasługują również artyści zaproszeni do współpracy. Doktor Żywago daje pole nie tylko do wokalnego, ale i aktorskiego popisu występującym na scenie solistom.

Musical to także granica wielu światów – mówi Krzysztof Dombek, autor instrumentacji – film w operze, opera w teatrze, teatr na scenie filharmonii, wszystko w jednym. Doktor Żywago w wersji napisanej przez Lucy Simon to w sensie oryginalnej muzyki dzieło, któremu najbliżej do opery kameralnej. Opera i Filharmonia Podlaska, mając największą w tej części kraju scenę, przygotowała przedstawienie, które jest dużo bogatsze. Stąd pomysł na nową instrumentację. Lucy Simon, opisując muzycznie historię rosyjskiego lekarza-poety, zastosowała wiele cytatów z klasycznej już muzyki dwudziestowiecznych kompozytorów rosyjskich współczesnych Borysowi Pasternakowi, twórcy postaci Żywagi. Słychać tu echa Rachmaninowa, Prokofiewa czy Szostakowicza.

Doktor Żywago to coś więcej niż powieść o miłości i rewolucji – przekonuje Lucy Simon, autorka muzyki. – To powieść o nadziei i nieposkromionej sile tworzenia, która podniosła się ze zgliszcz rewolucji.

 

(źródło: Opera i Filharmonia Podlaska)

foto: M. Heller ( zdjęcia z prób)

Opracowanie: Lija Póljanowska

Podlaska Redakcja Seniora Białystok