W środę  13. września 2017 r. w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego,  odbyło się pierwsze  po wakacjach   spotkanie z cyklu „Muzealne środy dla seniorów”. Tematem wykładu  było „Powstanie Warszawskie we wspomnieniach Alfonsa Karnego”.

Ryszard Saciuk – kierownik muzeum   opowiedział o pozyskanej niedawno  taśmie magnetofonowej z  nagraniem  spotkania rodzinnego z udziałem rzeźbiarza, które   odbyło się w latach osiemdziesiątych. Artysta wspomina tam  o wybuchu Powstania Warszawskiego i dalszym  jego przebiegu, o ludziach których poznał i z którymi się zaprzyjaźnił.

II Wojna Światowa dwukrotnie zniszczyła pracownię Karnego. Pierwszy raz w 1939 r., a następnie w czasie Powstania Warszawskiego w 1944 r. Był to jednocześnie okres najbardziej intensywnej pracy artysty. W trakcie spotkań podziemnego uniwersytetu miał możliwość szkicowania swoich modeli. Gośćmi w jego spalonej pracowni byli profesorowie, literaci, muzycy: Julian Kaden-Bandrowski, Ludwik Solski, Leopold Staff, Stanisław Lorentz, Jan Czochralski, Jan Łukasiewicz. Pośpiech portretowania przyjaciół był uzasadniony, ponieważ wielu z nich zginęło podczas wojny. Wtedy też powstała koncepcja Galerii Słynnych Polaków. Artysta, który wcześniej kolekcjonował maski pośmiertne, po śmierci wielu uznanych ludzi,  uświadomił sobie konieczność utrwalenia ich wizerunku. Część jego dzieł przetrwała wojnę, ponieważ sam  zakopał je na Solcu.

 Na pierwszej powojennej wystawie, wiosną 1946 r. w Muzeum Narodowym  w Warszawie, Karny zaprezentował m. in.  rzeźby Paderewskiego, Kaden-Bandrowskiego, Solskiego. Ze względu na sytuację polityczną w kraju osoby te nie były już jednak  uznawane za godne upamiętnienia, dlatego  rok później, na kolejnej wystawie artysty, rzeźby nosiły tytuły: Profesor, Filozof,  Głowa, Granit, Brąz. Powojenną twórczość Karny rozpoczął od „Autoportretu” na którym widniał napis „kawał drania”. Dzisiaj prace  te możemy podziwiać w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego w Białymstoku.

Uczestnicy wykładu mieli wyjątkową okazję  usłyszenia  głosu i wspomnień   Alfonsa Karnego zarejestrowanych  na taśmie magnetofonowej.

Cykl spotkań „Muzealne środy dla seniorów” organizuje Muzeum Podlaskie, z siedzibą w Ratuszu.  Spotkania odbywają się w poszczególnych Oddziałach Muzeum,   w środy o godz. 11:00.

Kolejne spotkania odbędą się:
– 20 września w Muzeum Historycznym.  Temat – „Uwaga wściekły pies! Czworonogi w Białymstoku na przełomie XIX i XX wieku”,
– 27 września w Ratuszu. Temat – „Świat toruńskiego piernika”.

Opłata za wstęp na wykłady – 1 zł. Muzeum Podlaskie prosi o zapisy, telefonicznie lub mailowo, żeby przygotować odpowiednią ilość miejsc siedzących. Informacje  na ulotkach dostępnych w muzeach.

 

Maria Beręsewicz
Podlaska Redakcja Seniora Białystok